Rzeczywistość bez przemocy: Uniwersytet SWPS, Fundacja UNIQA i RESQL walczą o bezpieczne szkoły

Data publikacji: 15 maja 2024 r.
Poleć znajomemu
Rzeczywistość bez przemocy: Uniwersytet SWPS, Fundacja UNIQA i RESQL walczą o bezpieczne szkoły

Uniwersytet SWPS, Fundacja UNIQA i zespół RESQL łączą siły w projekcie „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole”. Celem inicjatywy jest wyposażenie szkół w narzędzia umożliwiające efektywne przeciwdziałanie hejtowi i przemocy rówieśniczej. Sercem projektu jest głosowanie na zgłoszone licea i technika. Dla stu szkół z największą liczbą głosów organizatorzy ufundowali darmowe wdrożenie systemu RESQL. Akcja obejmie także kampanię edukacyjną z webinarami dla rodziców, nauczycieli i młodzieży oraz kampanię społeczną, mającą nagłośnić problem.

Zrozumieć, by działać

Statystyki są brutalne. Co trzecie dziecko w wieku szkolnym doświadcza różnych form przemocy ze strony rówieśników, a odsetek zgłoszeń jest niepokojąco niski.[1] Największym problemem jest milczenie, osoby doświadczające przemocy niechętnie mówią o swoich przeżyciach.

Najefektywniejszym sposobem zapobiegania przemocy rówieśniczej w szkole jest zaangażowanie młodzieży - interwencje uczniów i uczennic mają znacznie większą skuteczność w wygaszaniu sytuacji przemocowych w klasach, niż działania inicjowane przez dorosłych. Muszą jednak zrozumieć zjawisko, umieć je zidentyfikować, a także wiedzieć, w jaki sposób reagować. Tworząc RESQL, wzięliśmy pod uwagę nie tylko mechanizmy psychologiczne odpowiedzialne za interwencję świadków, ale także potrzeby młodych ludzi - współtwórców RESQLa. - tłumaczy dr Małgorzata Wójcik, RESQL, Uniwersytet SWPS.

Jak tłumaczą eksperci dr Małgorzata Wójcik i dr Radosław Kaczan, autorzy aplikacji RESQL, uczniowie nie do końca potrafią ocenić, jakie działania i zachowania są już działaniem przemocowym. Świadkowie najczęściej nie zgłaszają problemu z lęku przed odwetem ze strony agresorów. Pomimo starań nauczycieli w szkołach niekiedy brakuje jasnych procedur i kultury mówienia o przemocy, a uczniowie nie wiedzą, do kogo zwrócić się o pomoc. Ponadto boją się, że zgłoszenie doprowadzi do eskalacji problemu lub że akt agresji zostanie przez nauczycieli zbagatelizowany.[2]

Problem hejtu jest bardzo złożony, zatem i walka z nim nie będzie jednowymiarowa. Nie wystarczy powiedzieć dzieciom „nie hejtujcie”, ale trzeba zrozumieć, dlaczego one to robią i wspólnie, przy udziale całej społeczności szkolnej pracować nad rozwiązaniem problemu. Hejt nie dotyczy tylko osoby go doświadczającej i agresora, ale całej grupy rówieśniczej. Bo inne dzieci go widzą, wspierają, dołączają się do niego, a czasami odwracają oczy. Z naszymi partnerami łączy nas podobne spojrzenie na ten problem i wiara, że współdziałając, możemy realnie na niego wpłynąć - mówi Karolina Rosińska, prezeska Fundacji UNIQA.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni

Autorzy projektu chcą głośno i otwarcie mówić o zjawisku przemocy rówieśniczej po to, by uświadomić społeczeństwu skalę problemu, z jakim mierzą się dzieci i wspomóc je w walce z nim. Dzięki inicjatywie „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole” do 100 wybranych szkół średnich trafi gotowe, sprawdzone narzędzie, jakim jest system RESQL, stworzony przez wykładowców i naukowców z Uniwersytetu SWPS. To kompleksowe rozwiązanie funkcjonuje już w 254 szkołach w całej Polsce. System RESQL obejmuje: aplikację do anonimowego zgłaszania przypadków przemocy, która umożliwia także rozmowę i otrzymanie pomocy od wybranej osoby z kadry nauczycielskiej danej szkoły oraz szkolenia i materiały dla grona pedagogicznego.

Naszym celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy rówieśniczej i wskazanie skutecznych sposobów jej zwalczania. Chcemy udzielić realnej pomocy dzieciom, ich rodzicom i nauczycielom poprzez zapewnienie rozwiązania w postaci systemu RESQL oraz działań edukacyjnych. W gronie organizatorów projektu wierzymy, że wspólnie możemy wpłynąć na zmniejszenie skali zjawiska i zadbać o bezpieczeństwo dzieci w szkołach. Liczymy, że nasz projekt zainspiruje innych do działań oddolnych o większym zasięgu - podkreśla Łukasz Skorupski, dyrektor kreatywny, Uniwersytet SWPS.

Dołącz do walki o bezpieczeństwo

Sercem projektu „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole” jest głosowanie na licea i technika, 100 placówek wyłonionych w ten sposób otrzyma możliwość wdrożenia bezpłatnego pakietu RESQL. Szkoły do udziału w głosowaniu można zgłaszać na dedykowanej stronie projektu. Może to zrobić każdy – nauczyciel, dyrektor szkoły, uczeń lub rodzic. Pulę dostępnych w projekcie pakietów RESQL o wartości ponad pół miliona złotych ufundowali jego organizatorzy: Fundacja UNIQA, Uniwersytet SWPS oraz RESQL.

Bardzo nas cieszy, że Fundacja UNIQA uwierzyła w nasze rozwiązanie. Dzięki systemowi RESQL możemy realnie wpłynąć na bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne uczniów i uczennic w wielu szkołach w Polsce - zaznacza Krzysztof Rzeńca, prezes RESQL, Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytet SWPS.

****

Uniwersytet SWPS to nowoczesna uczelnia oparta na trwałych wartościach. Silną pozycję zawdzięcza połączeniu wysokiej jakości dydaktyki z badaniami naukowymi prowadzonymi na najwyższym poziomie. Uczelnia kształci ponad 16 tysięcy studentek i studentów - w tym blisko tysiąc z zagranicy oraz ponad 4 400 słuchaczek i słuchaczy studiów podyplomowych na blisko 50 kierunkach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych i ponad 170 kierunkach studiów podyplomowych. Uniwersytet oferuje programy studiów z psychologii, prawa, zarządzania, dziennikarstwa, filologii, kulturoznawstwa, nowych technologii oraz grafiki i wzornictwa, a także edukację w postaci szkoleń i krótkich kursów akademickich. Uczelnia dba o wysoką wartość akademicką naszych programów oraz ich dostosowanie do wymagań zmieniającego się rynku pracy. Kampusy Uniwersytetu SWPS znajdują się w sześciu miastach: Warszawie (siedziba), Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu, Katowicach i w Krakowie.

Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora oraz doktora habilitowanego w siedmiu dyscyplinach: psychologia, nauki o kulturze i religii, literaturoznawstwo, nauki prawne, nauki socjologiczne, nauki o polityce i administracji, sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Na Uniwersytecie SWPS funkcjonuje pięć instytutów naukowych, które zajmują się organizacją i koordynacją działalności naukowej pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych uczelni w poszczególnych dyscyplinach: Instytut Psychologii, Instytut Nauk Humanistycznych, Instytut Nauk Społecznych, Instytut Prawa oraz Instytut Projektowania. W uczelni działa 28 centrów badawczych oraz 105 kół naukowych.

Uniwersytet SWPS należy do sojuszu European Reform University Alliance (ERUA). Jest to sojusz uczelni zawarty w ramach Inicjatywy Uniwersytetów Europejskich, powołanej i finansowanej przez Komisję Europejską.

Więcej informacji: www.swps.pl

Fundacja UNIQA

Fundacja UNIQA została założona 12 października 2023 roku przez UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń SA. Jej celem jest edukowanie różnych grup społecznych o szkodliwych skutkach hejtu, budowanie postaw, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się hejtu, a także walka z jego skutkami w obszarze zdrowia psychicznego. W swojej działalności Fundacja skupia się na działaniach edukacyjnych, wspieraniu form działalności społecznej mającej na celu walkę z hejtem oraz współpracy z organizacjami NGO i instytucjami, z którymi łączą Fundację wspólnota celów.

Więcej informacji: www.fundacjauniqa.pl

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql