Jak liczyć odpis na ZFŚS dla pracującego emeryta

Michał Kowalski
Data publikacji: 11 kwietnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Jak liczyć odpis na ZFŚS dla pracującego emeryta

Beneficjent funduszu socjalnego może korzystać z ZFŚS jako pracownik, ale też emeryt, rencista czy uprawniony do świadczenia kompensacyjnego. Jak traktować osobę, która ma podwójny status? Wyjaśnienie w artykule.

4 kategorie uprawnionych do ZFŚS

Prawo do korzystania z ZFŚS:

  • pracownicy oraz ich rodziny
  • emeryci i renciści byli pracownicy i ich rodziny
  • nauczyciele pobierający świadczenie kompensacyjne i członkowie ich rodzin
  • inne osoby, którym pracodawca przyznał  w regulaminie ZFŚS prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z ZFŚS (art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS, art. 53 ust. 2 Karty Nauczyciela).
Emeryt, rencista czy nauczyciel pobierający świadczenie kompensacyjne korzysta z ZFŚS w szkole, która była dla niego ostatnim pracodawcą przed przejściem na dane świadczenie (uchwała Sądu Najwyższego z 15 listopada 1999 r. I PZP 56/91).

Różnice w naliczaniu odpisu na ZFŚS

Status pracownika bądź emeryta ma bardzo istotne znaczenie w przypadku nauczycieli. Dla tych grup inaczej nalicza się bowiem odpis na ZFŚS.

Czynny pracownik

Emeryt, rencista, pobierający świadczenie kompensacyjne

Iloczyn:

  • planowanej, przeciętnej w danym roku kalendarzowym, liczby nauczycieli zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze zajęć (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) - skorygowanej w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych nauczycieli (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć),
  • 110% kwoty bazowej.

5% pobieranego świadczenia

Liczy się pozostawanie w zatrudnieniu

Status emeryta, rencisty i pobierającego świadczenie kompensacyjne ma były pracownik szkoły. Natomiast pracownik czynny ma status pracownika, również w kontekście odpisu na ZFŚS. Dotyczy to także przypadku, w którym dana osoba ma uprawnienia emerytalne, rentowe lub do świadczenia kompensacyjnego, ale świadczenie zostało zawieszone z uwagi na podjęcie zatrudnienia. W takim przypadku odpis jest naliczany jak dla czynnego pracownika.

Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql