Czy dyrektor może nie dopuścić ucznia do lekcji

Bożena Winczewska
Data publikacji: 10 listopada 2022 r.
Poleć znajomemu
Czy dyrektor może nie dopuścić ucznia do lekcji

Niedopuszczalne jest podejmowanie wobec ucznia takich działań, które uniemożliwiają mu uczestniczenie w zajęciach organizowanych przez szkołę. Sprawdzamy, dlaczego nie można nie dopuścić ucznia do lekcji.

Niedopuszczenie do zajęć to naruszenie przepisów

Dyrektor szkoły nie może zabronić uczniowi brania udziału w zajęciach edukacyjnych, ponieważ nie dopuszczając go do zajęć, narusza w ten sposób przepisy prawa:

  • art. 70 Konstytucji gwarantujący każdemu prawo do nauki,
  • art. 28 Konwencji o prawach dziecka uznający prawo do nauki, jako jedno z podstawowych praw dziecka,  
  • art. 35 ustawy Prawo oświatowe zobowiązujący do pobierania nauki do ukończenia 18 roku życia,
  • postanowienia statutu określające m.in. prawa ucznia oraz jego obowiązki w zakresie m. in. udziału w zajęciach edukacyjnych, usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach (art. 98 ust. 1 pkt 17 oraz art. 98 UPO),
  • art. 68 ust. 1 pkt 3 i 6 UPO, art. 7 KN oraz § 2, 13 i 14 rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r. zobowiązujący dyrektora do zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.

Podstawowe prawo do nauki

Prawo do nauki jest jednym z podstawowych praw gwarantowanych postanowieniami Konstytucji. Zgodnie z art. 70 „Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18. roku życia jest obowiązkowa”. Sposób wykonywania tego obowiązku określa ustawa Prawo oświatowe. Z jej przepisów wynika jasno, że uczniowie zobowiązani są uczęszczać do szkoły podstawowej, a po jej ukończeniu spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie do szkoły ponadpodstawowej. Oznacza to, że powinni uczestniczyć w zajęciach szkolnych organizowanych przez te szkoły. Niespełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. 

Nie dopuszczając ucznia do lekcji dyrektor odmawia mu się prawa do nauki oraz utrudnia uczniowi realizowanie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki.

Bezpieczeństwo uczniów

Obowiązkiem dyrektora jest dbanie o bezpieczeństwo uczniów w czasie, gdy pozostają pod opieką szkoły. Podczas zajęć szkolnych uczniowie powinni znajdować się pod nadzorem nauczyciela, który odpowiada za ich bezpieczeństwo w tym czasie.

W przypadku zabronienia uczniowi udziału w zajęciach dyrektor naraża go na potencjalne niebezpieczeństwo wynikające z brak bezpośredniego nadzoru nad nim.

Kary określone w statucie

To, że uczeń ma określone przepisami prawa nie oznacza, że może zachowywać się dowolnie na terenie szkoły. Aktem prawnym, w którym powinny być określone prawa i obowiązki ucznia oraz rodzaje nagród i kar stosowanych wobec uczniów, jest statut szkoły. System kar i nagród określony w statucie nie może być sprzeczny z prawem. Konsekwencją nieprzestrzegania przez ucznia obowiązujących w szkole zasad i reguł postępowania nie może być odsunięcie go od zajęć organizowanych w szkole.

Dyrektor ma prawo zastosować karę adekwatną do przewinienia przewidzianą w statucie szkoły.  
Bożena Winczewska

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql