Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Realizacja obowiązku szkolnego

Przepisy prawne związane z realizacją obowiązku szkolnego w ostatnich latach ciągle się zmieniają. Dlatego tak ważne jest być na bieżąco z aktualnymi regulacjami. W tym miejscu znajdziesz aktualne porady ekspertów dotyczące spełniania przez uczniów obowiązku szkolnego - wytyczne, wskazówki, postępowanie. Dowiesz się, jak prowadzić dokumentację związaną m.in. ze spełnianiem obowiązku szkolnego poza szkołą czy przekazywaniem informacji o realizacji obowiązku szkolnego dyrektorom innych placówek.

Uczeń w OREW – czy wpisać do dziennika szkoły macierzystej

Pytanie: Czy ucznia spełniającego obowiązek szkolny w OREW należy wpisać do dziennika w szkole macierzystej?

Zgłoszenie kilkumiesięcznej nieobecność dziecka w szkole – co powinien zrobić dyrektor

Pytanie: Jakie kroki musi podjąć szkoła, jeżeli rodzic zgłosił, że dziecko z klasy I szkoły podstawowej wyjeżdża na trzy tygodnie wraz z rodzicami poza granice kraju. Jak szkoła ma formalnie podejść do tej sytuacji i czego ewentualnie wymagać od rodziców? A jak szkoła ma postąpić, jeżeli dziecko wyjeżdża na trzy do sześciu miesięcy?

Czy gmina musi co roku kontrolować obowiązek nauki

Pytanie: Czy należy sprawdzać obowiązek nauki (uczniów w wieku 15-18 lat) na każdy rok szkolny? Czy można zebrać oświadczenia od rodziców na okres 3 lub 4 lat szkolnych? Gmina kontrolując obowiązek nauki, posiłkuje się listą osób zameldowanych i prowadzi odpowiednią ewidencję. Czy dzieci z tymczasowym meldunkiem również weryfikuje gmina np. meldunek stały ma w naszej gminie, a meldunek tymczasowy w innej?

Czy dyrektor może odroczyć spełnianie obowiązku szkolnego, gdy rodzice zbyt późno złożyli wniosek

Pytanie: Rodzic 7-letniego dziecka złożył wniosek 28.11.2023 r. do dyrektora szkoły obwodowej o odroczenie dziecka od obowiązku szkolnego w roku 2023/2024 na podstawie opinii poradni pedagogiczno-psychologicznej wydanej w maju 2023 r. Aktualnie dziecko uczęszcza do przedszkola. Zgodnie z przepisami decyzja powinna zostać wydana przed 1 września. Jak postąpić w aktualnej sytuacji?

Czy można zrezygnować z praktyk w szkole branżowej

Pytanie: Uczennica II klasy szkoły branżowej I stopnia ma rozwiązaną umowę o pracę z pracodawcą w celu przygotowania zawodowego. Nie podpisała umowy również z innym podmiotem. Co w takim przypadku szkoła powinna zrobić?

Czy dyrektor szkoły może pozyskać listę dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły

Czy dyrektor może pozyskać listę dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły

W obecnym stanie prawnym gminy nie posiadają rejestru osób zamieszkałych na terenie danej gminy. Stąd też nie ma żadnej legalnej bazy danych, w oparciu o którą gmina mogłaby przekazać dyrektorowi szkoły dane dzieci zamieszkałych. Zazwyczaj są to listy dzieci zameldowanych. Jak w takim razie dyrektor ma kontrolować spełnianie obowiązku szkolnego?

Czy młodocianemu pracownikowi można przedłużyć umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego

Pytanie: Czy uczeń branżowej szkoły I stopnia, będący młodocianym pracownikiem, może powtarzać klasę pierwszą, jeśli pracodawca podpisze z nim aneks przedłużający umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego o 12 miesięcy?

Czy niepełnosprawność intelektualna wyklucza wcześniejsze rozpoczęcie nauki w szkole

Pytanie: Czy rodzic sześciolatka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego może złożyć wniosek o przyjęcie do I klasy oddziału specjalnego w szkole podstawowej? Czy niepełnosprawność intelektualna wyklucza wcześniejsze rozpoczęcie nauki?

Cofnięcie zezwolenia na edukację domową, gdy szkoła nie prowadzi zajęć stacjonarnie

Cofnięcie zezwolenia na edukację domową, gdy szkoła nie prowadzi zajęć stacjonarnie

Przepisy nie dopuszczają możliwości powtarzania klasy w trybie edukacji domowej. Brak możliwości powtórzenia klasy, która prowadzona jest tylko dla dzieci spełniających obowiązek szkolny w ramach edukacji domowej, oznacza konieczność powrotu dziecka do edukacji stacjonarnej w innej szkole.

Uczeń szkoły ponadpodstawowej nie uczęszcza na zajęcia – kto wysyła upomnienie

Pytanie: Uczeń niepełnoletni w szkole ponadpodstawowej niesystematycznie uczęszcza na zajęcia lekcyjne. W ciągu miesiąca opuszcza ponad 50% zajęć, potem znów pojawia się. Rodzic nie usprawiedliwia. Czy upomnienie wysyła dyrektor czy prezydent jako wierzyciel? Jak wówczas szkoła informuje organ prowadzący?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty