Sześciolatek w okresie "przejściowym"

Wanda Pakulniewicz

Wanda Pakulniewicz

Data publikacji: 13 lutego 2012 r.
Poleć znajomemu
Dokument archiwalny

Czytelnik zwrócił się prośbą o wyjaśnienie sytuacji dotyczącej 6-latka w okresie „przejściowym”: „Dziecko rozpoczęło naukę w bieżącym roku szkolnym - uczęszczało przez pierwszy semestr do klasy pierwszej. Trzy dni przed feriami zimowymi dziewczynka nie przyszła już do szkoły. Mama poinformowała, że zabrała dziecko do oddziału przedszkolnego. Wiem, że nie można dziecka cofnąć. Matka powołuje się na ministerstwo- tam udzielili jej odpowiedzi, że sama decyduje o swoim dziecku. Chcę jako dyrektor poinformować rodziców na piśmie, że zrobili to niezgodnie z prawem. Co w takim piśmie powinno się znaleźć, na co mam się powołać?” Ekspert z kuratorium rozważa problem i możliwość cofnięcia sześciolatka do zerówki.

W okresie „przejściowym”, tj. do czasu obniżenia wieku obowiązku szkolnego do lat sześciu, mamy sytuację nietypową. Nie jest zatem jednoznaczne, czy ta sama zasada obowiązuje wobec dzieci sześcioletnich, których rodzice dobrowolnie wcześniej zapisali do szkoły, bowiem ich dzieci nie miały jeszcze ustawowego obowiązku szkolnego rozpoczęcia nauki w szkole.

Pozostało jeszcze 74 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu Oświatowego a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24h/dobę)
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h )
E-szkolenia, webinaria na żywo i bazę ponad 700 narzędzi

Sprawdź, co oferuje Portal Oświatowy »
Uzyskaj dostęp do portalu »

Jeśli posiadasz już konto - zaloguj się:

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel