Informacja o warunkach zatrudnienia dla niepełnosprawnych nauczycieli

Michał Kowalski
Data publikacji: 3 sierpnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Informacja o warunkach zatrudnienia dla niepełnosprawnych nauczycieli

Nauczyciel, który przedstawi orzeczenie o niepełnosprawności, ma obniżaną tygodniową normę i wymiar czasu pracy. Do tego wprowadza mu się 7-godzinną dobową normę czasu pracy (a zarazem wymiar czasu pracy). Oznacza to konieczność aktualizacji informacji o warunkach zatrudnienia. Sprawdź, jak to zrobić.

Tylko tygodniowa norma czasu pracy w informacji o warunkach zatrudnienia dla nauczyciela

W nowej informacji o warunkach zatrudnienia dla pracownika obowiązującej od 26 kwietnia 2023 r. wskazuje się:

  • dobową i tygodniową normę czasu pracy,
  • dobowy i tygodniowy wymiar czasu pracy.

W przypadku nauczycieli należy mieć na względzie, że obowiązuje ich jedynie tygodniowa norma czasu pracy. Brak jest dobowej normy z uwagi na celowe pominięcie jej w art. 42 ust. 1 Karty Nauczyciela. Więcej na ten temat w artykule: Normy czasu pracy nauczyciela w informacji o warunkach zatrudnienia

Tygodniowa norma czasu pracy proporcjonalna do wymiaru zajęć nauczyciela

Norma czasu pracy nauczycieli jest tożsama z ich wymiarem czasu pracy i jest pochodną ustalonego wymiaru zajęć. Inaczej niż u pracowników niepedagogicznych, nie jest to norma sztywna.

Tylko nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć podlega 40-godzinnej tygodniowej normie czasu pracy.
W informacji o warunkach zatrudnienia nauczyciela należy więc wskazać:
    • tygodniową normę czasu pracy (w przypadku nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze – 40 godzin),
    • tygodniowy wymiar czasu pracy (taki sam jak norma czasu pracy).

Pracodawca proporcjonalnie obniża normę i wymiar czasu pracy dla niepełnosprawnego nauczyciela

Nauczyciel, który przedstawi orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ma obniżaną tygodniową normę i wymiar czasu pracy z 40 do 35 godzin. To samo dotyczy orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jego czas pracy nie może wówczas przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Przy czym dla nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze obniżenia tygodniowej normy czasu pracy należy dokonać proporcjonalnie. Dlaczego, skoro przepis wprost tego nie wskazuje? Otóż wynika to z tego, że tygodniowa norma czasu pracy nauczyciela ustalana jest proporcjonalnie do wymiaru zajęć.

Przykład Nauczyciel zatrudniony w wymiarze 9/18 podlega tygodniowej 20-godzinnej tygodniowej normie czasu pracy. W przypadku przedstawienia orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności norma ta zostanie obniżona do 17 godzin. 20 x 35/40 = 17,5 ~ 17 godzin.

Poza tym nauczyciel, który przedstawi orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, ma ustalaną dobową 7-godzinną normę czasu pracy. Norma ta nie podlega już proporcjonalnemu obniżeniu, ponieważ powstaje ona dopiero w przypadku przedstawienia przez nauczyciela orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Przedstawienie orzeczenia o niepełnosprawności a nowa informacja o warunkach zatrudnienia

Powyższe oznacza, że jeżeli nauczyciel przedstawi orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, wówczas należy zaktualizować mu informację o warunkach zatrudnienia. W informacji należy wówczas wskazać:

  • normę dobową i wymiar dobowy – zawsze 7 godzin,
  • normę tygodniową i wymiar tygodniowy – do 35 godzin (proporcjonalnie do wymiaru zajęć).
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql