Kiedy nauczycielce przysługuje przerwa na karmienie

Michał Kowalski
Data publikacji: 6 kwietnia 2021 r.
Poleć znajomemu
Kiedy nauczycielce przysługuje przerwa na karmienie

Nauczycielce karmiącej dziecko piersią przysługuje godzinna przerwa a właściwie płatne zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Co istotne, przerwa ta jest udzielana na odrębnych zasadach przewidzianych w Karcie Nauczyciela. Szczegóły w artykule.

Przerwa na karmienie – w jakich przypadkach

W razie gdy czas pracy kobiety karmiącej dziecko wynosi ponad 4 godziny ciągłej pracy dziennie, przysługuje jej prawo korzystania z jednej godziny przerwy wliczanej do czasu pracy (art. 69 ust. 2 Karty Nauczyciela).

Wprawdzie w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy nauczyciel nie tylko realizuje zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, wykonuje również inne czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, jak również zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. Wynika z tego, że część obowiązków wykonywanych w ramach czasu pracy nauczyciela jest realizowana poza szkołą. Niemniej jednak należy przyjąć, że przez ciągłą pracę należy rozumieć wyłącznie pracę wykonywaną w szkole. Tym samym przerwa, o której mowa w komentowanym przepisie, przysługuje wyłącznie tej nauczycielce, która przepracowuje nieprzerwanie 4 godziny dziennie w szkole.

Jeżeli nauczycielka pracuje w danym dniu ponad 4 godziny, wówczas ma prawo do przerwy. Bierzemy tu pod uwagę nie tylko zajęcia w ramach pensum, ale także inne obowiązki, w tym w ramach realizacji zadań statutowych szkoły (art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela).

4 godziny – czyli ile?

Ustawodawca posługuje się pojęciem „godziny” nie definiując tego pojęcia, a zatem należy odnieść się do jego słownikowego rozumienia. Są to więc z pewnością godziny zegarowe a nie tzw. godziny lekcyjne (45-minutowe).

Jak udzielić przerwy na karmienie

Przerwa powinna być udzielona realnie, a więc w danym dniu nauczycielka powinna realizować mniej zajęć lub być zwolniona z innych obowiązków. Przy czym można jej udzielić:

  • na początku dnia pracy (nauczycielka później przychodzi do szkoły),
  • na końcu dnia pracy (nauczycielka wcześniej wychodzi z pracy),
  • w środku dnia pracy.
Pobierz aplikację „Twój Asystent”, stworzoną przez Ekspertów Portalu Oświatowego, i bądź na bieżąco z aktualnościami oświatowymi. Codziennie informujemy o ważnych dla Dyrektora szkoły terminach i wydarzeniach. Zawsze pod ręką będą dostępne porady wideo naszych Ekspertów, a zalogowani użytkownicy Portalu Oświatowego mogą zadać pytanie w naszej poradni. Pobierz aplikację >>
Pobierz aplikację „Twój Asystent”Pobierz aplikację >>
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql