Jak ustalić czy doszło do przerwania okresu zasiłkowego

Leszek Skupski
Data publikacji: 1 kwietnia 2021 r.
Poleć znajomemu
Jak ustalić czy doszło do przerwania okresu zasiłkowego

Zasiłek chorobowy przysługuje do upływu okresu zasiłkowego wynoszącego generalnie 182 dni. Płatnik powinien wyjaśnić wątpliwości związane z wliczaniem poszczególnych okresów niezdolności do pracy do okresu zasiłkowego.

Ile może trwać okres zasiłkowy

Okres zasiłkowy wynosi maksymalnie:

  • 182 dni,
  • 270 dni – w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą albo gdy przypada w okresie ciąży.

Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się w szczególności kolejne okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy. Nie ma w takiej sytuacji znaczenia, czy poszczególne okresy orzeczonej niezdolności są spowodowane tą samą czy inną przyczyną.

Jeżeli pracownik od 02.09.2020 r. przebywał nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim, wówczas prawo do zasiłku chorobowego przysługiwało mu do upływu 182 dni niezdolności do pracy, tj. do dnia 02.03.2021 r.

Kiedy okres zasiłkowy ulega przerwaniu

W sytuacji gdy w okresach niezdolności do pracy występują przerwy, a każda z nich spowodowana jest inną przyczyną, wówczas każdy okres takiej niezdolności jest traktowany jako odrębny okres zasiłkowy, bez względu na czas trwania takiej przerwy – może to być nawet jeden dzień. Natomiast jeżeli niezdolność do pracy wynika z tej samej choroby, a okres pomiędzy poprzednią a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekroczył 60 dni, nowy okres niezdolności powinien być wliczany do poprzedniego okresu zasiłkowego.

Jak wyjaśnić wątpliwości

Pracodawca, który otrzyma od pracownika zwolnienie lekarskie po przerwie nieprzekraczającej 60 dni w stosunku do poprzedniego zwolnienia, a w otrzymanym zwolnieniu brak jest kodu „A” (kod ten oznacza niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą), powinien wyjaśnić, czy poprzednia i obecna niezdolność do pracy jest spowodowana tą samą czy inną przyczyną. Takiego wyjaśnienia można dokonać np. w terenowej jednostce ZUS.

Jest to niezbędne dla ustalenia, czy nową niezdolność do pracy należy traktować jako odrębny okres zasiłkowy.
Pobierz aplikację „Twój Asystent”, stworzoną przez Ekspertów Portalu Oświatowego, i bądź na bieżąco z aktualnościami oświatowymi. Codziennie informujemy o ważnych dla Dyrektora szkoły terminach i wydarzeniach. Zawsze pod ręką będą dostępne porady wideo naszych Ekspertów, a zalogowani użytkownicy Portalu Oświatowego mogą zadać pytanie w naszej poradni. Pobierz aplikację >>
Leszek Skupski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql