Praca nauczyciela szkoły specjalnej cechuje się specyfiką. Czy to oznacza, że nauczyciel ten powinien odbyć dodatkowe badania lekarskie przed dopuszczeniem do pracy? W grę wchodzą nie tylko rutynowe badania wstępne, ale może także badania specjalistyczne. Poza tym nie można zapominać także o badaniach sanitarno-epidemiologiczne. Sprawdź, jakie wykonać badania lekarskie dla nauczyciela szkoły specjalnej, nim rozpocznie on pracę w takiej szkole.
Sprawdź, czy pracownik ma prawo odmówić pracodawcy wykonania badań na koronawirusa zorganizowanych dla wszystkich osób zatrudnionych na terenie zakładu pracy i w godzinach ich pracy.
Praca w szkole wiąże się z dużym ryzykiem zakażenia chorobą zakaźną. Problem ten dotyczy nie tylko nauczycieli ale także części pracowników niepedagogicznych. Sprawdź, czy od pracowników szkoły (przedszkola) należy wymagać książeczki do celów sanitarno – epidemiologicznych, czy też wystarczające jest orzeczenie lekarskie o zdolności do wykonywania pracy na danym stanowisku.
Poza badaniami profilaktycznymi u lekarza medycyny pracy, większość pracowników oświaty musi odbyć także badania sanitarno-epidemiologiczne. Tzw. książeczki sanepidowskie nie wystarczą.
Sprawdź, jak w obecnym stanie prawnym przebiega ustalenia kto powinien wykonać badania do celów sanitarno – epidemiologicznych.
Nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni w kuchni i odpowiedzialni za wydawanie posiłków przed podjęciem pracy powinni wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne. Pozostałych pracowników obsługi dyrektor może wysłać na badania według własnego uznania.
Pracownicy zatrudnieni w szkole, bez względu na zajmowane stanowisko, mają kontakt z innymi osobami (uczniami, pozostałymi pracownikami), a zatem w stosunku do tych osób badania sanitarno - epidemiologiczne są obowiązkowe. Pobierz wzór skierowania na badania.
Od 2 stycznia 2012 roku nie obowiązuje przepis, który wprost nakazywał kierowanie wszystkich pracowników szkół i przedszkoli na badania na nosicielstwo. Dyrektorzy, mimo wszystko zlecali te badania swoim pracownikom, a kontrole organów prowadzących podważały podjęte decyzje. Poznaj stanowisko Głównego Inspektoratu Sanitarnego w sprawie badań sanitarno - epidemiologicznych w placówkach oświatowych i sprawdź, których pracowników szkoły musisz skierować na te badania.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone