Dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia ze względu na temperaturę zewnętrzną, temperaturę w pomieszczeniach szkoły lub sytuację epidemiologiczną, lub jeśli wystąpiły na danym terenie inne zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów. Zajęcia mogą być zawieszone przez organ prowadzący w związku z utrudnieniem w dotarciu uczniów do szkoły. Przepisy nie nakładają obowiązku ich odrabiania. Jednak w przypadku zawieszenia powyżej 2 dni dyrektorzy organizują dla uczniów zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Sprawdzamy szczegóły w przepisach.
Jeśli zawieszenie zajęć zostało wprowadzone na mocy decyzji starosty, to dyrektor nie ma obowiązku wydawania dodatkowego zarządzenia w tym zakresie. Jeśli jednak wprowadzenie po zawieszeniu nauki zdalnej pozostało w gestii dyrektora (za zgodą organu prowadzącego), to wskazane byłoby wydanie w tym zakresie zarządzenia, choć przepisy nie wskazują takiego obowiązku.
Dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenów powodziowych mogą odstąpić od organizacji zajęć zdalnych po zawieszeniu zajęć w związku z powodziami. Wprowadzony stan klęski żywiołowej uzasadnia taką możliwość.
Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej w wyniku powodzi w 4 województwach zajęcia zawieszono w ponad 415 przedszkolach, szkołach i placówkach, z czego najwięcej w województwie dolnośląskim. W związku z powodziami, które od weekendu przechodzą przez południową Polskę, dyrektor szkoły czy przedszkola może zawiesić zajęcia na czas oznaczony. Przypominamy, na jakiej podstawie!
W związku z powodzią na terenie Dolnego i Górnego Śląska może zajść konieczność zawieszenia zajęć w niektórych szkołach i placówkach oświatowych. Już dziś na Facebooku przypominamy, jakie są formalności w związku z zawieszeniem i czy konieczna jest organizacja nauki zdalnej.
MEiN wydał nowe przepisy pozwalające zawiesić zajęcia w szkołach i placówkach na obszarze powiatów granicznych. Ma to oczywiście związek z agresją Rosji na Ukrainę i napływem uchodźców. Nowe przepisy będą stosowane do 30 kwietnia 2022 r.
Przypominamy, że podstawą prawną do wydania zarządzenia w sprawie zawieszenia zajęć stacjonarnych oddziału, np. w związku z zachorowaniem ucznia na COVID-19, jest § 18 ust. 2a rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.