Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Opieka nad uczniami w czasie zajęć i dyżurów

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z opieką nad uczniami podczas zajęć w szkole czy np. ferii letnich czy zimowych. Dowiesz się m.in. kto odpowiada za bezpieczeństwo ucznia przebywającego na terenie szkoły po zakończeniu lekcji, kto może odbierać dziecko ze świetlicy, kto przejmuje odpowiedzialność za uczniów podczas wyjazdów na konkursy czy basen. Sprawdź, jak prawidłowo zorganizować dyżury nauczycieli, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w szkole.

Czy można zwolnić ucznia w ciągu dnia do domu z zajęć, w których nie uczestniczy

Pytanie: Czy rodzic może zwolnić ucznia do domu z wychowania fizycznego odbywającego się na basenie w środku zajęć lekcyjnych? Czy uczeń może sam wrócić do domu, a potem z powrotem do szkoły?

Czy uczeń klasy I z niepełnosprawnością może samodzielnie wracać do domu

Pytanie: Rodzic ucznia klasy I z niepełnosprawnością (uczeń kończy 20 lutego lat 7), napisał podanie do dyrektora o zgodę na samodzielne opuszczanie szkoły przez dziecko. Rodzic oczekuje, że dyrektor podejmie decyzję w oparciu o obowiązujące prawo.

Wyjście pełnoletniego ucznia poza szkołę – czy można mu tego zabronić

Pytanie: W szkole ponadpodstawowej uczeń pełnoletni samowolnie (bez zgody dyżurującego nauczyciela lub innego nauczyciela) opuścił teren szkoły podczas przerwy międzylekcyjnej. Czy szkoła ponosi konsekwencje, gdy w takiej sytuacji zdarzy się wypadek z jego udziałem?

Samowolne opuszczenie szkoły przez ucznia niepełnoletniego – kto ponosi odpowiedzialność

Pytanie: W szkole ponadpodstawowej uczeń niepełnoletni samowolnie (bez zgody rodziców i bez zgody nauczyciela) oddalił się z zajęć lekcyjnych i opuścił szkołę. Czy szkoła ponosi konsekwencje, gdy zdarzy się wypadek? Statut szkoły posiada zapis zabraniający bez zgody rodziców lub zgody nauczyciela opuszczać zajęcia organizowane przez szkołę.

Zbyt długie paznokcie a zakaz udziału w lekcjach WF

Czy możliwy jest zakaz udziału w lekcjach WF uczennic z długimi paznokciami

Na lekcjach WF nauczyciele często obawiają się, że uczennice ze zbyt długimi paznokciami mogą zrobić sobie krzywdę czy też innemu uczniowi. Czy w takiej sytuacji w regulaminie zajęć wychowania fizycznego można zapisać, że nauczyciel ma prawo nie dopuścić do ćwiczeń uczniów z paznokciami, których długość może stanowić zagrożenie? Sprawdzamy, czy pozwalają na to przepisy.

Kto odpowiada za uczniów podczas studniówki zorganizowanej przez rodziców

Pytanie: Jaka jest odpowiedzialność dyrektora szkoły i wychowawców za organizację i przebieg studniówki? Jest to impreza organizowana przez rodziców i odbywa się poza szkołą. Uczniowie zapraszają na studniówkę dyrekcję szkoły i nauczycieli.

Uregulowania dotyczące telefonów komórkowych – w statucie czy programie wychowawczo-profilaktycznym

Pytanie: Czy zasady użytkowania telefonów komórkowych na terenie szkoły powinny stanowić część uregulowań statutu, czy szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego? Wiemy, że nie możemy wprowadzić zasady rekwirowania przedmiotów należących do uczniów, ale chcemy nakazać wyłączanie telefonu na czas trwania lekcji. 

opieka nad uczniami zwolnionymi z zajęć

Zasady opieki nad uczniami zwolnionymi z zajęć

Niektórzy uczniowie, ze względu na stan zdrowia, mogą być zwolnieni przez dyrektora szkoły z niektórych obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Inni z woli rodziców mogą nie uczęszczać np. na lekcje religii. Zwolnienie z zajęć nie oznacza, że uczeń może przebywać w dowolnym miejscu, bez nadzoru nauczyciela. Jeśli jednak dane zajęcia zostały zaplanowane na pierwszej lub ostatniej lekcji, może obowiązywać zasada, że za zgodą dyrektora uczeń może później przychodzić lub wcześniej wychodzić ze szkoły.

Czy nauczyciel wspomagający przebywa na przerwie z uczniem

Pytanie: Czy podczas przerwy śródlekcyjnej nauczyciel wspomagający przebywa ze swoim podopiecznym na korytarzu?

Czy próby do akademii mogą odbywać się w czasie lekcji

Pytanie: Czy uczniowie mogą mieć próby do akademii podczas swoich lekcji? Kto wtedy odpowiada za bezpieczeństwo? Co z obecnością ucznia na lekcji? Nauczyciele nie chcą zostawać po pracy, aby mieć próby.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty