Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Postępowanie w trudnych sytuacjach

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z procedurami szkolnymi dotyczącymi trudnych i niecodziennych sytuacji, jakie mogą wystąpić w szkole. Dowiedz się jak postąpić np. gdy znajdziesz narkotyki w szkole, do szkoły przyjdzie pijany uczeń, dostaniesz telefon z informacją o podłożeniu bomby w szkole, czy zgłaszane zostają kradzieże i bójki uczniów. Dowiedz się również, w jakim terminie sporządzić protokół powypadkowy. Wszystkie porady na temat trudnych sytuacji w szkole w jednym miejscu.

Samodzielny powrót do domu chorego pełnoletniego ucznia

Pytanie: Czy w przypadku złego samopoczucia lub gorączki pełnoletniego ucznia można pozwolić na jego samodzielny powrót do domu?

66fd5c65cac49888795967827132d3cf22d6b444-large

Jak fizycznie zabezpieczyć budynek szkolny

Wprawdzie obecnie najpoważniejszym zagrożeniem dla uczniów jest epidemia COVID-19. Niemniej jednak nigdy nie można wykluczyć zagrożeń ze strony przestępców. Sprawdź, jak zabezpieczyć budynek szkolny na wypadek zagrożenia ze strony przestępców i jakie procedury w tym zakresie wdrożyć.

8e8379b1b912225e5b9014b1f4d59c49b522913c-xlarge(1)

Zagrożenie koronawirusem – czy musisz zamknąć szkołę

Rosnące zagrożenie epidemią koronawirusa w Polsce postawiło dyrektorów przed dylematem – czy na tej podstawie należy zawieszać zajęcia i zamykać szkołę? Aby nie działać pochopnie i impulsywnie, poznaj stanowisko MEN i GIS, a także obowiązujące regulacje prawne.

Uczeń tworzy fałszywe konto nauczyciela na portalu społecznościowym – jak zareagować

Pytanie: Uczeń 5. klasy szkoły podstawowej bez zgody nauczyciela zrobił mu zdjęcia, a następnie na tej podstawie założył fikcyjne konto nauczyciela na portalu Facebook. Jaka odpowiedzialność mu za to grozi?

Niebieska karta dla ucznia – także w szkole

Pytanie: Czy nauczyciel może doprowadzić do założenia uczniowi Niebieskiej Karty?

Jak zareagować w przypadku samookaleczania się przez ucznia

Pytanie: Uczeń pociął się żyletką w łazience w szkole. Wychowawca powiadomił psychologa i rodzica oraz dyrektora szkoły. Jakie kroki powinien podjąć dyrektor szkoły?

Jak postąpić, gdy uczeń trafi do szpitala

Pytanie: Uczeń został zabrany ze szkoły do szpitala. Zostanie w nim na obserwacji na noc. Czy nauczyciel może zostawić dziecko pod opieką lekarzy i pielęgniarek i wrócić do domu?

Wypadek samochodowy w trakcie powrotu ze szkoły – czy wszczynać procedurę powypadkową

Pytanie: Pełnoletni uczniowie szkoły na ogólnodostępnej drodze wewnętrznej uczestniczyli w wypadku samochodowym (tuż po lekcjach). Nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu. Czy w związku z tym dyrektor powinien rozpocząć procedurę powypadkową?

Dyktafon u ucznia na polecenie rodziców? Sprawdź, czy możesz na to pozwolić

Pytanie: Rodzice dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, straszą dyrekcję, że zamontują mu kamerę lub dyktafon. Twierdzą, że dziecko boi się chodzić do szkoły, gdyż jest źle traktowane i szykanowane. Czy dyrekcja może się na to zgodzić?

Wezwanie policji i pogotowia – czy mogą odmówić przyjazdu

Pytanie: Czy Policja bądź pogotowie mogą odmówić przyjazdu na wezwanie pracownika szkoły?

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel