Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Postępowanie w trudnych sytuacjach

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z procedurami szkolnymi dotyczącymi trudnych i niecodziennych sytuacji, jakie mogą wystąpić w szkole. Dowiedz się jak postąpić np. gdy znajdziesz narkotyki w szkole, do szkoły przyjdzie pijany uczeń, dostaniesz telefon z informacją o podłożeniu bomby w szkole, czy zgłaszane zostają kradzieże i bójki uczniów. Dowiedz się również, w jakim terminie sporządzić protokół powypadkowy. Wszystkie porady na temat trudnych sytuacji w szkole w jednym miejscu.

Problemy wychowawcze ucznia – gdzie zgłosić

Pytanie: W szkole jest uczeń, z którym są liczne problemy wychowawcze: pali papierosy, opuszcza lekcje, ma naganne zachowanie, demoralizuje innych, posiada naganę dyrektora oraz liczne uwagi. W związku z wielokrotnymi rozmowami z rodzicem i brakiem reakcji, chcemy zgłosić sprawę ucznia. Jak powinno wyglądać takie pismo i gdzie je zgłosić?

Jakie konsekwencje ponosi uczeń, który otrzymał karę nagany dyrektora

Pytanie: Kara nagany dla ucznia jest zapisana w statucie szkoły. Czy może być to odsunięcie od udziału w wycieczce szkolnej, dyskotece czy innej imprezie organizowanej w szkole?

Czy można przeszukać plecak ucznia

Czy można przeszukać plecak ucznia

Żaden pracownik szkoły ani nawet jej dyrektor nie może przeszukiwać ucznia, ani rzeczy należących do niego, np.: plecaka, szafki, kieszeni, telefonu. Jest to czynność zastrzeżona wyłącznie dla Policji. Można natomiast żądać od ucznia, najlepiej w obecności innej osoby, aby uczeń pokazał zawartość plecaka, kieszeni, szafki oraz przekazał dyrektorowi (nauczycielowi) przedmiot, którego np. nie powinien używać w szkole.

Czy uczeń klasy I z niepełnosprawnością może samodzielnie wracać do domu

Pytanie: Rodzic ucznia klasy I z niepełnosprawnością (uczeń kończy 20 lutego lat 7), napisał podanie do dyrektora o zgodę na samodzielne opuszczanie szkoły przez dziecko. Rodzic oczekuje, że dyrektor podejmie decyzję w oparciu o obowiązujące prawo.

Kto skontroluje wprowadzenie standardów ochrony małoletnich

Kto skontroluje wprowadzenie standardów ochrony małoletnich

Organ prowadzący i organ nadzoru pedagogicznego będą zobowiązane do przeprowadzania kontroli wprowadzenia standardów ochrony małoletnich. Oczywiście zgodnie z zakresem wynikającym z przepisów. Od 15 lutego br. organy nadzorcze mogą już pytać szkoły i przedszkola, jak postępuje wdrażanie standardów. Nie mogą jednak nakładać jeszcze kar z powodu braku tych standardów.

Czy firma dowożąca dzieci do szkół powinna wdrożyć standardy ochrony małoletnich

Pytanie: Czy gmina, ogłaszając przetarg na nowy rok szkolny na dowóz dzieci do szkół w warunkach zamówienia, powinna wymagać od oferenta posiadania i przedstawienia standardów ochrony małoletnich? Czy firma aktualnie dowożąca dzieci i zapewniająca opiekę podczas dowozu do szkół  powinna opracować i wdrożyć standardy?

Kogo wyznaczyć do opracowania i wdrażania standardów ochrony małoletnich

Kogo wyznaczyć do opracowania i wdrażania standardów ochrony małoletnich

Jednym z zadań dyrektora jest wyznaczenie osób odpowiedzialnych za opracowanie, wdrożenie i weryfikowanie standardów ochrony małoletnich, np. koordynatora i zespół ds. procedur. Czy są wytyczne, kto może być koordynatorem ochrony i kto powinien wchodzić w skład zespołu? Sprawdzamy, co o tym mówią przepisy.

Czy zespół szkolno-przedszkolny opracowuje wspólne standardy ochrony małoletnich

Pytanie: Czy standardy ochrony małoletnich mogą być opracowane dla zespołu szkolno-przedszkolnego jako jeden dokument? Czy dla przedszkola i szkoły oddzielnie?

Standardy ochrony małoletnich – procedury i wzory dokumentów

Standardy ochrony małoletnich – jaką dokumentację opracować

Szkoły i placówki są zobligowane do opracowania i wprowadzenia procedur wdrażających standardy ochrony małoletnich. Przygotowując dokumenty, warto uwzględnić istniejące już procedury czy regulaminy, które, oprócz audytu potrzeb w tym zakresie, będą punktem wyjścia do redakcji procedur. W artykule przedstawiamy praktyczne aspekty związane z wdrażaniem standardów ochrony małoletnich, czyli główne zadania dyrektora i zespołów. Podpowiadamy również, jaką dokumentację związaną ze standardami ochrony małoletnich należy opracować w szkole i przedszkolu.

Samowolne opuszczenie szkoły przez ucznia niepełnoletniego – kto ponosi odpowiedzialność

Pytanie: W szkole ponadpodstawowej uczeń niepełnoletni samowolnie (bez zgody rodziców i bez zgody nauczyciela) oddalił się z zajęć lekcyjnych i opuścił szkołę. Czy szkoła ponosi konsekwencje, gdy zdarzy się wypadek? Statut szkoły posiada zapis zabraniający bez zgody rodziców lub zgody nauczyciela opuszczać zajęcia organizowane przez szkołę.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty