Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Postępowanie w trudnych sytuacjach

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z procedurami szkolnymi dotyczącymi trudnych i niecodziennych sytuacji, jakie mogą wystąpić w szkole. Dowiedz się jak postąpić np. gdy znajdziesz narkotyki w szkole, do szkoły przyjdzie pijany uczeń, dostaniesz telefon z informacją o podłożeniu bomby w szkole, czy zgłaszane zostają kradzieże i bójki uczniów. Dowiedz się również, w jakim terminie sporządzić protokół powypadkowy. Wszystkie porady na temat trudnych sytuacji w szkole w jednym miejscu.

Niebieska karta dla ucznia – także w szkole

Pytanie: Czy nauczyciel może doprowadzić do założenia uczniowi Niebieskiej Karty?

Jak zareagować w przypadku samookaleczania się przez ucznia

Pytanie: Uczeń pociął się żyletką w łazience w szkole. Wychowawca powiadomił psychologa i rodzica oraz dyrektora szkoły. Jakie kroki powinien podjąć dyrektor szkoły?

Jak postąpić, gdy uczeń trafi do szpitala

Pytanie: Uczeń został zabrany ze szkoły do szpitala. Zostanie w nim na obserwacji na noc. Czy nauczyciel może zostawić dziecko pod opieką lekarzy i pielęgniarek i wrócić do domu?

Wypadek samochodowy w trakcie powrotu ze szkoły – czy wszczynać procedurę powypadkową

Pytanie: Pełnoletni uczniowie szkoły na ogólnodostępnej drodze wewnętrznej uczestniczyli w wypadku samochodowym (tuż po lekcjach). Nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu. Czy w związku z tym dyrektor powinien rozpocząć procedurę powypadkową?

Dyktafon u ucznia na polecenie rodziców? Sprawdź, czy możesz na to pozwolić

Pytanie: Rodzice dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, straszą dyrekcję, że zamontują mu kamerę lub dyktafon. Twierdzą, że dziecko boi się chodzić do szkoły, gdyż jest źle traktowane i szykanowane. Czy dyrekcja może się na to zgodzić?

Wezwanie policji i pogotowia – czy mogą odmówić przyjazdu

Pytanie: Czy Policja bądź pogotowie mogą odmówić przyjazdu na wezwanie pracownika szkoły?

Czy nauczyciel może użyć siły fizycznej w trudnej sytuacji

Pytanie: Na ile aktywna może być postawa nauczyciela w szkole podstawowej w sytuacji zagrożenia, aby móc temu zagrożeniu przeciwdziałać (np. bójka uczniów, agresja fizyczna lub werbalna ucznia wobec nauczyciela)?

87b7fa2f51e7941d41cbb7080135e32116684122-xlarge

Nadchodzą upały! Sprawdź, jak zorganizować zajęcia

W związku z coraz wyższymi temperaturami MEN przypomina o konieczności zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. W ostateczności należy rozważyć skrócenie lekcji a nawet zawieszenie zajęć.

Jak postąpić w przypadku próby samobójczej ucznia

Pytanie: Jaki kroki prawne powinniśmy poczynić w przypadku wejścia w posiadanie informacji o dokonaniu próby samobójczej i wskutek tego wypadku ucznia?

Kto wprowadza procedury bezpieczeństwa

Pytanie: Czy procedury bezpieczeństwa powinny być wprowadzone zarządzeniem dyrektora szkoły czy uchwałą rady pedagogicznej?

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel