diagnoza gotowości szkolnej

2cbbaa6f526fbc0950a1934f6a12e335a28d1606-xlarge (1)

Archiwalny Odroczenie obowiązku szkolnego – 12 pytań i odpowiedzi

Nie zawsze dziecko, które odbyło roczne przygotowanie przedszkolne, rozpocznie w kolejnym roku szkolnym naukę w klasie I. W określonych przypadkach możliwe jest bowiem odroczenie obowiązku szkolnego. Decyzja w tej kwestii spoczywa na dyrektorze szkoły, a jej wydanie zależy od złożenia stosownych dokumentów. Prezentujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się na ten temat pytania naszych Czytelników.

1)  Czy dziecko, które otrzymało opinię o odroczeniu obowiązku szkolnego, można mimo tego przyjąć do klasy I?

Jeśli rodzice nie złożyli wniosku o odroczenie obowiązku szkolnego dziecka, natomiast zgłosili dziecko do szkoły, to dyrektor może przyjąć dziecko do I klasy.

Dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, na wniosek rodziców, odracza rozpoczęcie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego o jeden rok szkolny.

Wniosek taki składa się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, nie później niż do 31 sierpnia. Odroczenie dotyczy roku szkolnego, w którym dziecko ma rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego.

Jeśli rodzice zgłosili dziecko do szkoły i spełnili kryteria rekrutacji, to dyrektor przyjmuje dziecko do szkoły. Natomiast w przypadku złożenia przez rodziców do 31 sierpnia wniosku w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego, dyrektor powinien odroczyć spełnianie tego obowiązku. Wówczas rodzicom może być trudno znaleźć miejsce w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole lub innej formie wychowania przedszkolnego. W takiej sytuacji organ prowadzący wskaże miejsce realizacji obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego dla tego dziecka (art. 31 ust. 1 Prawa oświatowego).

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Co, jeśli rodzice nie wnioskują o odroczenie
  • Jaka jest podstawa prawna w decyzji dyrektora a jaka w opinii poradni?
  • Czy wystarczy diagnoza pedagogiczna?
  • Czy opinia musi dotyczyć wyłącznie odroczenia?
  • Która szkoła odracza obowiązek szkolny?
  • A jeśli dziecko nie jest uczniem szkoły obwodowej?
  • Czy zerowa frekwencja w zerówce oznacza odroczenie?
  • Czy należy opracować nowy IPET?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql