długotrwała nieobecność nauczyciela w pracy

Długotrwała nieobecność nauczyciela w pracy – kiedy wymaga zawarcia umowy na zastępstwo

Długotrwała nieobecność nauczyciela w pracy – kiedy wymaga zawarcia umowy na zastępstwo

Nagłe i długotrwałe nieobecności nauczyciela w pracy powodują konieczność zapewnienia zastępstwa. Nie zawsze jednak oznacza to, że dyrektor musi zatrudnić nowego nauczyciela na zastępstwo. Sprawdź, kiedy można przydzielić za nieobecnego nauczyciela doraźne zastępstwa, a kiedy konieczne jest powierzenie stałego zastępstwa za nauczyciela. Przekonaj się także, od kiedy – z puntu widzenia dyscypliny finansów publicznych – można zatrudnić nauczyciela na zastępstwo.

Zastępstwa doraźne to rozwiązanie tymczasowe

Przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela (art. 35 ust. 2a Karty Nauczyciela). Zastępstwa doraźne przydzielane są w przypadkach krótkotrwałej nieobecności nauczyciela w pracy. Doraźne zastępstwa może realizować nauczyciel niezależnie od posiadanych kwalifikacji.

Z artykułu dowiesz się:

  • czy można powierzyć stałe zastępstwo nauczycielowi w ramach doraźnych zastępstw;
  • od którego dnia nieobecności nauczyciela z powodu choroby można zatrudnić nauczyciela na zastępstwo;
  • czy zawsze długotrwała nieobecność nauczyciela w pracy uzasadnia zatrudnienie innego nauczyciela na zastępstwo.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql