godziny ponadwymiarowe a egzamin maturalny

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe za ustny egzamin maturalny

Godziny ponadwymiarowe a egzamin maturalny - zasady rozliczenia wynagrodzenia nauczyciela

Rozpoczął się egzamin maturalny 2025. Nauczyciele są powoływani do komisji egzaminacyjnym, w tym także jako egzaminatorzy. Sam udział w egzaminie maturalnym nie daje prawa do dodatkowego wynagrodzenia. Wyjątkiem jest jednak udział w ustnym egzaminie maturalnym. W takim przypadku nauczyciel może otrzymać wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, ale nie w każdym przypadku. Sprawdzamy, kiedy nauczycielowi należy się dodatkowe wynagrodzenie za udział w egzaminie maturalnym. Przedstawiamy także zasady wynagradzania nauczycieli za udział w egzaminie maturalnym.

Udział nauczyciela w ustnym egzaminie maturalnym w ramach pensum lub godzin ponadwymiarowych

Generalnie nauczyciele biorący udział przeprowadzeniu egzaminu maturalnego oraz egzaminu ósmoklasisty, robią to w ramach 40-godzinnego czasu pracy, a więc bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia. Dotyczy to także egzaminatorów.

Wyjątkowo nauczyciele, w tym będący egzaminatorami, przeprowadzając część ustną egzaminu maturalnego, wykonują czynności związane z przeprowadzaniem tej części egzaminu w ramach pensum. Jeśli zaś przekroczą tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, wtedy przysługuje im wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe (art. 9c ust. 12 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty; art. 42 ust. 2b pkt 1 Karty Nauczyciela).

W skład wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe chodzi wynagrodzenie wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania czyli pensja zasadnicza wraz z dodatkiem za warunki pracy.

Oznacza to, że udział w części ustnej egzaminu maturalnego stanowi formę realizacji zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w ramach obowiązkowego wymiaru zajęć na danym stanowisku pedagogicznym (art. 42 ust. 2 pkt 1 Karty Nauczyciela).

Udział w części ustnej egzaminu maturalnego odbywa się w ramach pensum nauczyciela. Jeżeli liczba godzin przekroczy tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć, nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Przy czym to dodatkowe wynagrodzenie należy się tylko wtedy, gdy na egzaminie nauczyciel przekroczy tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • kiedy nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe podczas egzaminów maturalnych,
  • które formy udziału w egzaminie maturalnym uprawniają do dodatkowego wynagrodzenia,
  • jakie są zasady rozliczania pracy nauczyciela w komisji egzaminacyjnej,
  • czym różni się udział w egzaminie ustnym od pisemnego pod względem płacowym,
  • jakie przepisy regulują wynagradzanie nauczycieli za udział w egzaminach w 2025 roku.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql