Godziny ponadwymiarowe a egzamin maturalny - zasady rozliczenia wynagrodzenia nauczyciela

Godziny ponadwymiarowe a egzamin maturalny - zasady rozliczenia wynagrodzenia nauczyciela

Rozpoczął się egzamin maturalny 2025. Nauczyciele są powoływani do komisji egzaminacyjnym, w tym także jako egzaminatorzy. Sam udział w egzaminie maturalnym nie daje prawa do dodatkowego wynagrodzenia. Wyjątkiem jest jednak udział w ustnym egzaminie maturalnym. W takim przypadku nauczyciel może otrzymać wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, ale nie w każdym przypadku. Sprawdzamy, kiedy nauczycielowi należy się dodatkowe wynagrodzenie za udział w egzaminie maturalnym. Przedstawiamy także zasady wynagradzania nauczycieli za udział w egzaminie maturalnym.

Udział nauczyciela w ustnym egzaminie maturalnym w ramach pensum lub godzin ponadwymiarowych

Generalnie nauczyciele biorący udział przeprowadzeniu egzaminu maturalnego oraz egzaminu ósmoklasisty, robią to w ramach 40-godzinnego czasu pracy, a więc bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia. Dotyczy to także egzaminatorów.

Wyjątkowo nauczyciele, w tym będący egzaminatorami, przeprowadzając część ustną egzaminu maturalnego, wykonują czynności związane z przeprowadzaniem tej części egzaminu w ramach pensum. Jeśli zaś przekroczą tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, wtedy przysługuje im wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe (art. 9c ust. 12 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty; art. 42 ust. 2b pkt 1 Karty Nauczyciela).

W skład wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe chodzi wynagrodzenie wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania czyli pensja zasadnicza wraz z dodatkiem za warunki pracy.

Oznacza to, że udział w części ustnej egzaminu maturalnego stanowi formę realizacji zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w ramach obowiązkowego wymiaru zajęć na danym stanowisku pedagogicznym (art. 42 ust. 2 pkt 1 Karty Nauczyciela).

Udział w części ustnej egzaminu maturalnego odbywa się w ramach pensum nauczyciela. Jeżeli liczba godzin przekroczy tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć, nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Przy czym to dodatkowe wynagrodzenie należy się tylko wtedy, gdy na egzaminie nauczyciel przekroczy tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • kiedy nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe podczas egzaminów maturalnych,
  • które formy udziału w egzaminie maturalnym uprawniają do dodatkowego wynagrodzenia,
  • jakie są zasady rozliczania pracy nauczyciela w komisji egzaminacyjnej,
  • czym różni się udział w egzaminie ustnym od pisemnego pod względem płacowym,
  • jakie przepisy regulują wynagradzanie nauczycieli za udział w egzaminach w 2025 roku.

Dodatkowe wynagrodzenie – za ile godzin

Jak wyliczyć dodatkowe wynagrodzenie? Należy tu odnieść się do faktycznie zrealizowanych godzin ponadwymiarowych czyli czasu trwania matury. Innymi słowy, należy uwzględnić taką liczbę godzin, jaką nauczyciel przepracował w danym dniu egzaminu maturalnego.

Przykład
Jeżeli nauczyciel miał według planu zajęć w danym dniu 3 godziny ponadwymiarowe, ale czas pracy w ramach matury 2025 wyniósł 2 godziny, to należy liczyć dodatkowe wynagrodzenie za 2 godziny, gdyż tyle nauczyciel faktycznie zrealizował. Jeżeli z kolei miał mieć 3 godziny ponadwymiarowe, a zrealizował 6 godzin na egzaminie – również przysługuje mu wynagrodzenie za 6 zrealizowanych godzin.

Dyrektor na ustnym egzaminie maturalnym – co z wynagrodzeniem

Rozwiązanie to dotyczy także dyrektora. Jeżeli dyrektor uczestniczy w części ustnej egzaminu maturalnego jako nauczyciel, to należy uwzględnić te godziny jako zajęcia realizowane w ramach pensum. Jeżeli liczba godzin tych zajęć przekroczy obowiązujący dyrektora wymiar (z uwzględnieniem zniżki kierowniczej) dyrektorowi będzie przysługiwało wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe (art. 35 ust. 2 i 3 Karty Nauczyciela).

Część pisemna egzaminu maturalnego oraz egzamin ósmoklasisty - bez prawa do wynagrodzenia

Inaczej natomiast należy podejść do wykonywania obowiązków w ramach części pisemnej egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów oraz egzaminu ósmoklasisty. Zadania te są realizowane poza nauczycielskim pensum, w ramach 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy. Oznacza to, że wykonywanie tych zadań nie daje podstaw do zapłaty wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Jeśli jednak ich wykonywanie poskutkuje przekroczeniem 40-godzinnego czasu pracy, to nauczycielowi będzie przysługiwało wynagrodzenie za godziny nadliczbowe.

Dodatkowy dzień wolny – w przypadku egzaminu maturalnego w sobotę

Za zajęcia:

  • dydaktyczne,
  • wychowawcze
  • opiekuńcze,

wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. Zamiast dnia wolnego, w szczególnie uzasadnionych przypadkach nauczycielowi można przyznać wynagrodzenie liczone jak za godziny ponadwymiarowe, zgodnie z art. 42c ust. 3 Karty Nauczyciela. Gdyby zatem nauczyciel uczestniczył w części ustnej egzaminu dojrzałości w sobotę, wówczas należy przyznać mu dodatkowy dzień wolny od pracy a w ostateczności wypłacić dodatkowe wynagrodzenie liczone takie jak za godziny ponadwymiarowe – za każdą godzinę egzaminu (§ 10 rozporządzenia MENiS z 31 stycznia 2005 r.).

Udział w maturze w innej szkole – co z rozliczeniem

Powołanie w skład zespołu przedmiotowego nauczyciela zatrudnionego w innej szkole lub placówce następuje w porozumieniu z dyrektorem szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony (§ 23 ust. 4 rozporządzenia MEiN z 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego). Przepisy nie określają jednak szczegółów takiego powołania. Oznacza to, że jeśli dyrektor szkoły, w której zatrudniony jest nauczyciel ,wyrazi zgodę na powołanie nauczyciela do zespołu przedmiotowego na egzaminie w innej szkole, to nauczyciel jest rozliczany na takich samych zasadach, jak w swojej szkole.

Nie jest w tej sytuacji konieczne występowanie przez nauczyciela o urlop bezpłatny.

Przy czym szkoła zatrudniająca nauczyciela powinna wystawić polecenie wyjazdu służbowego (delegację), gdyż jest to zadanie służbowe realizowane poza stałym miejscem pracy (art. 775 § 1 Kodeksu pracy). Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Nauczyciel oddelegowany na egzamin w innej szkole będzie więc uprawniony do zwrotu kosztów podróży służbowej. Przeczytaj także: Kilometrówka pracownika szkoły – rozliczenie krok po kroku

Sprawdź także, w jakiej kwocie przysługuje wynagrodzenie nauczycieli za sprawdzanie prac maturalnych. Informacje na ten temat znajdziesz w artykule: Nowe warunki wynagradzania egzaminatorów weszły w życie
dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql