Na szkołach i placówkach oświatowych spoczywa obowiązek okresowego ustalania lub sprawdzania drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów. Generalnie odpowiedzialność w tym zakresie ponosi dyrektor. Nie jest jednak wykluczone przekazanie zadań w tym zakresie Centrum Usług Wspólnych.
Dyrektor placówki powołuje komisję kasacyjną, której celem jest dokonanie czynności kasacyjnych zlikwidowanych składników majątkowych spisanych podczas inwentaryzacji. Pobierz wzór zarządzenia dyrektora!
To, który organ zobowiązany jest przeprowadzić inwentaryzację, zależy od tego, czy do zadań Centrum Usług Wspólnych należy zadanie z zakresu rachunkowości i sprawozdawczości danej szkoły. Sprawdzamy, kto odpowiada za przeprowadzenie inwentaryzacji w placówkach oświatowych, jeśli są one obsługiwane przez CUW.
Na ostatni dzień każdego roku obrotowego każda szkoła i placówka oświatowa ma obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji aktywów i pasywów. Jest to dość złożony proces, który powinien zostać oparty na uprzednio przygotowanym harmonogramie. Sprawdź, jak krok po kroku przeprowadzić inwentaryzację w 2019 r.
Dyrektor wydaje zarządzenie w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji w placówce oświatowej. Pobierz przykładowy wzór zarządzenia!
Warto podpisać protokół ze szkolenia komisji inwentaryzacyjnej, aby mieć pewność, że komisja zapoznała się m.in. z instrukcją inwentaryzacyjną oraz harmonogramem prac. Pobierz przykładowy wzór protokołu!
Pobierz gotowy druk zestawienia zbiorczego spisów z natury.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone