praca w czasie kwarantanny

Kwarantanna lub izolacja - jak rozliczać pracownika szkoły

Pracownik szkoły w kwarantannie lub izolacji

Obecna fala pandemii COVID-19 niesie za sobą rekordowe liczby zakażeń. Oznacza to większą niż zwykle liczbę nauczycieli i pracowników niepedagogicznych w kwarantannie i izolacji. Nie zmienia tego nawet fakt złagodzenia regulacji dotyczących kwarantanny. Jak rozliczać pracownika szkoły w czasie kwarantanny lub izolacji? Na jakich zasadach może on wykonywać pracę zdalną? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w artykule.

Okres niemożności wykonywania pracy z powodu kwarantanny to okres zrównany z czasem niezdolności do pracy z powodu choroby. To samo dotyczy izolacji. Każdy pracownik szkoły w kwarantannie lub izolacji otrzymuje więc wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru. Podstawa ta nie zmienia się w czasie pobytu w kwarantannie lub izolacji.

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje przez pierwsze:

  • 33 dni
  • 14 dni (osoby w wieku od 50 lat)

okresu niezdolności do pracy z powodu choroby. Potem zaś wypłaca się zasiłek chorobowy. Oznacza to, że w praktyce przez czas kwarantanny i izolacji będzie wypłacane właśnie wynagrodzenie chorobowe.

11 reguł obliczania podstawy wymiaru chorobowego w czasie kwarantanny i izolacji

Nie obowiązują też żadne odmienne reguły naliczania podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracowników szkoły w kwarantannie lub izolacji. Przyjmujemy więc rozwiązania obowiązujące dla zasiłku chorobowego.

  1. Uwzględnij przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc skierowania do kwarantanny lub izolacji (tzw. okres rozliczeniowy).
  2. Jeżeli pracownik ma krótszy niż 12-miesięczny okres zatrudnienia, uwzględnij miesiące od początku tego zatrudnienia.
  3. Jeżeli kwarantanna lub izolacja wystąpiła przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, to podstawą wymiaru będzie wynagrodzenie, które pracownik, osiągnąłby, gdyby przepracował pełny miesiąc kalendarzowy. Oblicz je według zasad przewidzianych w art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej.
  4. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie oblicz, dzieląc wynagrodzenie z okresu rozliczeniowego przez liczbę miesięcy tego okresu.
  5. Jeżeli w okresie rozliczeniowym pracownik nie otrzymał wynagrodzenia wskutek usprawiedliwionej nieobecności w pracy, wtedy te miesiące:

a)     w których przepracował mniej niż połowę wymiaru czasu pracy, powinieneś wyłączyć,

b)     w których przepracował co najmniej połowę wymiaru czasu pracy, uwzględnij po uzupełnieniu według art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej.

Jeśli jednak przypadek wskazany w pkt a dotyczy każdego miesiąca okresu rozliczeniowego, wtedy stosuj uzupełnienia według pkt b.

  1. Uwzględnij w podstawie wymiaru składniki wynagrodzenia:

a)     miesięczne (w tym premie i nagrody) – w kwocie wypłaconej za miesiące wchodzące do okresu rozliczeniowego,

b)     kwartalne - w wysokości 1/12 kwot wypłaconych za 4 kwartały poprzedzające miesiąc kwarantanny lub izolacji,

c)     roczne - w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc kwarantanny lub izolacji.

  1. W podstawie wymiaru pomiń składniki wynagrodzenia:

a)     do których pracownik zachowuje prawo w czasie choroby zgodnie z regulaminem wynagradzania,

b)     należne jedynie do momentu przed kwarantanną lub izolacją.

  1. Podstawę wymiaru przeliczaj jedynie wtedy, gdy w czasie kwarantanny lub izolacji doszło do zmiany wymiaru czasu pracy.
  2. Przyjmij poprzednią podstawę wymiaru, jeśli od okresu poprzedniej kwarantanny lub izolacji minął nie dłużej niż 1 miesiąc.
  3. Zapewnij podstawę wymiaru w wysokości nie niższej niż ustawowe minimalne wynagrodzenie, po odliczeniu 13,71% (w 2022 r. – 2 597,30 zł).
  4. Wynagrodzenie chorobowe za 1 dzień kwarantanny lub izolacji to 1/30 podstawy wymiaru.

Z artykułu dowiesz się:

  • na jakich zasadach wypłacać chorobowe w czasie kwarantanny lub izolacji,
  • w jakich przypadkach pracownik może wykonywać pracę zdalną w czasie kwarantanny lub izolacji,
  • jak rozliczać okres pracy zdalnej w tym czasie,
  • co z urlopem pokrywającym się z kwarantanną lub izolacją.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql