Wytyczne przyprowadzania i odbierania dzieci w przedszkolach powinny być zawarte w statucie placówki bądź w osobnym regulaminie. Z obowiązującą procedurą należy zapoznać rodziców najpóźniej na pierwszym zebraniu w nowym roku szkolnym.
Zarówno przedszkola publiczne jaki i niepubliczne muszą zawierać umowy z rodzicami o świadczenie dla ich dzieci usług wychowania przedszkolnego. Zgodność tych umów z przepisami prawa może badać UOKiK.
Gmina ma obowiązek zapewnić dowóz do przedszkola integracyjnego dziecku spełniającemu roczny obowiązek przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie zapewnia dowozu musi zwrócić jego koszt rodzicom. Opisana zasada nie tyczy się dzieci młodszych.
Rodzice dzieci w ramach zawartej umowy i opłat wnoszonych za przedszkole coraz częściej wymieniają roszczenia, które według nich musi spełnić dyrektor. Prezentujemy 5 żądań, które musi zrealizować dyrektor i 8, których nie ma obowiązku spełnić.
Treść nowego rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego nie zmienia form jego prowadzenia w przedszkolach. Wprowadza jednak kilka zmian dotyczących głównie ewaluacji zewnętrznej. Rezygnuje się z ograniczenia czasu trwania kontroli doraźnej, a także wprowadza elektroniczną platformę nadzoru dla dyrektorów i rodziców.
Wraz z początkiem roku szkolnego 2015/2016 w przedszkolach powinny być organizowane zajęcia z przygotowania do posługiwania się językiem obcym nowożytnym dla dzieci pięcioletnich. Przepisy nie regulują wymiaru czasu w jakim mają się one odbywać, więc za jego ustalenie odpowiada dyrektor.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.