Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Urlop wypoczynkowy nauczyciela

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące zasad udzielania urlopów wypoczynkowych nauczycielom zarówno w placówkach feryjnych jak i nieferyjnych. Sprawdź, jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje Twoim nauczycielom, oraz kiedy i na jakich zasadach musisz udzielić nauczycielowi urlopu uzupełniającego.

Nabycie prawa do urlopu w placówce nieferyjnej w trakcie długotrwałej nieobecności w pracy

Pytanie: Nauczycielka od grudnia 2023 do kwietnia 2024 wykorzystuje zaległy urlop wypoczynkowy. Obecnie jest w ciąży. Czy aby nabyć prawo do urlopu na bieżący rok musi wrócić do pracy na minimum 3 miesiące czy może od razu przejść na zwolnienie lekarskie? 

Urlop wypoczynkowy nauczyciela w oddziale przedszkolnym

Pytanie: W szkole podstawowej jest oddział przedszkolny. Umowy o pracę z nauczycielami zawierane są przez szkołę (placówka feryjna). Czy urlop wypoczynkowy nauczycieli w oddziale przedszkolnym udzielany jest na zasadach nieferyjnych czy feryjnych? 

Skierowanie nauczyciela na szkolenie w czasie ferii szkolnych

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może wysłać nauczyciela na szkolenie w czasie ferii szkolnych?

Mity o zawodzie nauczyciela a rzeczywistość

7 mitów o zawodzie nauczyciela - jaka jest rzeczywistość

„Nauczyciel otrzyma wynagrodzenie ponad 9,5 tys. zł”, „Nauczyciel pracuje tylko 18 godzin”, „Każdy nauczyciel ma urlop przez całe ferie i wakacje” – to najczęściej powtarzane mity o zawodzie nauczyciela. Mają one wspólną cechę – mijają się z prawdą. Niestety są one powielane zwłaszcza w mediach społecznościowych co wpływa na postrzeganie zawodu nauczyciela w społeczeństwie. Jak jest w rzeczywistości? W artykule rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami o pracy nauczyciela.

Realizacja zajęć w szkole i przedszkolu – co z urlopem w czasie ferii

Realizacja zajęć w szkole i przedszkolu – co z urlopem w czasie ferii

Nauczyciele, którzy w ramach jednej umowy o pracę realizują zajęcia zarówno w szkole, jak i przedszkolu (oddziale przedszkolnym) mają prawo do urlopu albo w czasie ferii albo na zasadach nieferyjnych. O sposobie korzystania z urlopu wypoczynkowego decyduje wymiar zajęć realizowanych w poszczególnych oddziałach. Sprawdź, czy nauczyciel korzystający z urlopu w czasie ferii realizuje w tym okresie godziny zajęć przydzielone w przedszkolu.

Podział urlopu uzupełniającego nauczyciela na części – kiedy i na jakich warunkach możliwy

Podział urlopu uzupełniającego nauczyciela na części – kiedy i na jakich warunkach możliwy

Nauczyciele korzystający z urlopu w czasie ferii, w razie nie wykorzystania co najmniej 8 tygodni urlopu, mają prawo do urlopu uzupełniającego. Zazwyczaj nauczyciele składają wniosek o urlop uzupełniający w jednej części, rozpoczynając urlop bezpośrednio po zakończonej nieobecności w pracy. Zdarza się, że nauczyciel chce wrócić do pracy i korzystać z urlop uzupełniającego w częściach, w tym w dniach roboczych. Sprawdź, kiedy możliwy jest podział urlopu uzupełniającego nauczyciela na części.

Udział nauczyciela w wycieczce szkolnej w czasie urlopu wypoczynkowego

Pytanie: Czy nauczyciel może pojechać na wycieczkę szkolną jako opiekun w czasie, gdy korzysta z urlopu wypoczynkowego?

urlop na żądanie w szkole

5 zasad korzystania z urlopu na żądanie

Dni urlopu na żądanie to część urlopu wypoczynkowego, z której pracownik może skorzystać bez uzgadniania terminu z dyrektorem szkoły. Niezależnie od przysługującego wymiaru urlopu na dany rok, pracownik ma zawsze prawo do 4 dni urlopu na żądanie. Nie każdy pracownik szkoły może jednak skorzystać z tego uprawnienia. Dowiedz się, którzy pracownicy szkoły mogą wziąć urlop na żądanie oraz jakie są zasady jego udzielania. 

Nieudzielenie zaległego urlopu do 30 września

Nieudzielenie zaległego urlopu do 30 września – konsekwencje

Niezależnie od tego, czy nauczyciel korzysta z urlopu wypoczynkowego na zasadach feryjnych, nieferyjnych czy określonych w Kodeksie pracy, zaległy urlop wypoczynkowy powinien być udzielony do 30 września kolejnego roku. Sprawdź, czy niewykorzystany urlop po tym dniu przepada.

Urlop proporcjonalny w przedszkolu samorządowym po zatrudnieniu na podstawie Kodeksu pracy

Pytanie: Nauczyciel pracował w przedszkolu niepublicznym do 31 sierpnia 2023 r. i wykorzystał tam 18 dni urlopu. W przedszkolu samorządowym został zatrudniony 1 września 2023 r. Czy ma u nas prawo do 12 czy 17 dni urlopu?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty