sprawozdanie finansowe

Sprawozdanie finansowe za 2022 rok w szkole

Sprawozdanie finansowe za 2022 rok w szkole

Podstawą sporządzenia sprawozdań finansowych jednostek budżetowych, w tym jednostek oświatowych, są księgi rachunkowe. Sprawdź, jak sporządzić bilans jednostki oświatowej, krok po kroku przygotować sprawozdanie finansowe oraz skorygować błędy w nim występujące.

Na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych jednostki sporządzają sprawozdanie finansowe składające się z:

  1. bilansu - wzór stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 13 września 2017 r. (patrz podstawa prawna),
  2. rachunku zysków i strat (wariant porównawczy) - wzór stanowi załącznik nr 10 do ww. rozporządzenia,
  3. zestawienia zmian w funduszu- wzór stanowi załącznik nr 11 do ww. rozporządzenia,
  4. informacji dodatkowej, wzór stanowi załącznik nr 12 do ww. rozporządzenia.

Kierownik danej jednostki jest zobowiązany sporządzać sprawozdania rzetelnie, prawidłowo pod względem merytorycznym oraz formalno- rachunkowym z zachowaniem nadrzędnych zasad rachunkowości, tak aby odzwierciedlały stan faktyczny zgodnie z formą prawną i rzeczywistością gospodarczą (art. 4 ust. 2 ustawy o rachunkowości).

Dyrektorzy szkół mają obowiązek przekazania sprawozdań finansowych jednostki samorządu terytorialnego w terminie do 31 marca roku następnego.

Sprawozdania finansowe oraz łączne sprawozdania finansowe są, w terminie do 10 maja roku następnego, publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej jednostek, które sporządzają sprawozdanie.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości 2017 – sprawdź, co zmienią w Twojej pracy nowe regulacje 

Opis

 dr Katarzyna Trzpioła - doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.   

Duże podmioty muszą liczyć się nowymi obowiązkami związanymi z nowelizacją ustawy o rachunkowości. Z kolei małe jednostki skorzystają z uproszczeń. Ważne zmiany dotyczą też jednostek budżetowych. Praktyczne wyjaśnienie nowych przepisów zapewnia prowadząca dr Katarzyna Trzpioła - ekspert ds. rachunkowości polskiej i międzynarodowej. 

Udział w warsztatach poświadczamy certyfikatem! 

Biorąc udział w szkoleniu dowiesz się m.in.:

  • jakie nowe informacje jednostka musi podać w sprawozdaniu z działalności,
  • co się zmieniło przy sporządzaniu jednostkowych sprawozdań finansowych,
  • co w praktyce oznacza możliwość przeniesienia większości dowodów księgowych przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego na informatyczne nośniki danych,
  • jakie nowe dane trzeba podać w skonsolidowanych sprawozdaniach,
  • na jakie uproszczenia w leasingu i nie tylko mogą liczyć jednostki z sektora finansów publicznych. 

Podczas warsztatów ekspert w praktyczny sposób wyjaśni, jak zmiany w rachunkowości wpływają na pracę księgowych. Przekaże też odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości dotyczące nowelizacji ustawy o rachunkowości.  

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql