Obecnie odpowiedzialność w zakresie ustalania zasad korzystania z telefonów komórkowych na terenie szkoły jest scedowana na szkoły. To się zmieni od 1 września 2026 r. – szkoły będą zobowiązane do stosowania nowych przepisów dotyczących zakazu używania telefonów przez uczniów. Projekt zmian w ustawie Prawo oświatowe wprowadza jednolite zasady oraz nakłada na dyrektorów obowiązek dostosowania statutów. Sprawdź, co dokładnie się zmieni i do kiedy szkoła będzie musiała zaktualizować swój statut.
Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy (IBE PIB) prowadzi ogólnopolskie badanie, którego celem jest analiza zasad korzystania ze smartfonów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Wyniki badania mają odpowiedzieć na pytania: jakie zasady dotyczące używania telefonów komórkowych obowiązują w polskich szkołach, jak szkoły zapisują te reguły w statutach oraz jaki wpływ może mieć korzystanie ze smartfonów na wyniki w nauce. Podpowiadamy, jak wziąć udział w badaniu.
Od lat toczy się dyskusja, czy zakazać uczniom używania telefonów komórkowych w szkole. Nie ma jednak przepisu, który by na to pozwalał. Wręcz przeciwnie – przepisy mówią wprost, że wnoszenie i korzystanie z telefonów komórkowych musi być uregulowane w statucie. Czy aktualnie można więc całkowicie zakazać używania telefonów, czy uczniowi można zabrać telefon? Sprawdzamy, co o telefonach komórkowych znajdziemy w przepisach oświatowych i co na temat ich używania powinno się znaleźć w dokumentacji szkolnej.
Statut określa obowiązki ucznia w zakresie przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły (art. 99 pkt 4 ustawy Prawo oświatowe). Z przepisu wynika jednoznacznie, że uczeń ma prawo do posiadania i korzystania z telefonu na terenie szkoły na warunkach ustalonych w statucie.
Statut może stanowić, że:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Copyright © 2025 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.