Nowelizacja ustawy Kamilka tj. ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, przewiduje zmiany w zasadach weryfikacji niekaralności pracowników szkoły oraz innych osób dopuszczanych do zajęć z małoletnimi. W projekcie przewidziano 6 wyjątków od obowiązku sprawdzania niekaralności. Szczegóły w artykule.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zatrudnianie pracowników szkoły, którzy mają być dopuszczeni do działalności związanej m.in. z edukacją, wychowaniem lub opieką nad małoletnimi, wymaga obecnie sprawdzenia, w jakim państwie lub państwach kandydat do pracy zamieszkiwał w ciągu ostatnich 20 lat. W tym celu składa on stosowne oświadczenie. Sprawdź, czy oświadczenie o państwach zamieszkiwania w ciągu ostatnich 20 lat musza składać osoby, które mieszkały dotychczas tylko w Polsce.
Od 15 lutego 2024 r. przed dopuszczeniem danej osoby do działalności związanej m.in. z edukacją, wychowaniem lub opieką nad małoletnimi dyrektor szkoły musi uzyskać od niej informację o niekaralności. Taką informację należy pobrać nie tylko z Krajowego Rejestru Karnego, lecz także z odpowiednich rejestrów innych krajów, w których osoba ta zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat. Sprawdź, jak rozumieć pojęcie zamieszkiwania i czy jest to związane z czasem trwania pobytu lub zameldowaniem w danym kraju.
Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym - to ewidencja, o której często się zapomina. Tymczasem nauczyciele, niektórzy inni pracownicy szkoły a także inne osoby, które mają wykonywać określone czynności wobec małoletnich, muszą być zweryfikowane w tej ewidencji. Więcej na ten temat w filmie.
Od 15 lutego 2024 r. obowiązują nowe zasady weryfikacji niekaralności pracowników oświaty i nie tylko. Rozwiązania te budzą wiele kontrowersji i sprzeczne interpretacje dotyczące m.in. pracowników obsługi. Zapraszam na krótki komentarz na temat tych zmian.
Od 15 lutego 2024 r. w związku z wejściem w życie nowych reguł ochrony małoletnich obowiązują też reguły weryfikacji niekaralności - szersze niż dotychczas. Weryfikacja na nowych zasadach obejmuje nie tylko nauczycieli. Sprawdź, jak jej dokonać.
Obowiązek weryfikacji niekaralności karnej w szkołach i placówkach oświatowych istniał już w 2008 r. Weryfikacji tej podlegają przede wszystkim nauczyciele. W nagraniu wyjaśniam, jak sprawdza się niekaralność nauczycieli na starych zasadach, uregulowanych w Karcie Nauczyciela.
Każdy nauczyciel przed zatrudnieniem musi być poddany weryfikacji niekaralności dyscyplinarnej w Centralnym Rejestrze Orzeczeń Dyscyplinarnych. Sprawdź, jak dokonuje się takiej weryfikacji.
W związku z wejściem w życie Standardów Ochrony Małoletnich, dyrektor szkoły musi odebrać od osoby, która ma być dopuszczona do działalności związanej m.in. z edukacją, wychowaniem lub opieką nad małoletnimi, oświadczenie o państwach, w których osoba ta zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat. Pobierz wzór oświadczenia.
Od kilkunastu lat zwiększa się zakres weryfikacji niekaralności nauczycieli. Od wprowadzenia konieczności przedłożenia informacji z KRK przez nauczyciela podejmującego pracę w szkole, przez konieczność sprawdzenia w Centralnym Rejestrze Orzeczeń Dyscyplinarnych (CROD) czy nauczyciel nie był ukarany jedną z najcięższych kar dyscyplinarnych, po konieczność sprawdzenia czy dane nauczyciela nie widnieją w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Wątpliwości pojawiają się przy analizie akt osobowych nauczycieli. Sprawdź, od kiedy obowiązują poszczególne zobowiązania do dokumentowania niekaralności i niekaralności dyscyplinarnej nauczycieli.
Z artykułu dowiesz się m.in.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.