Przyjęcie do szkoły ucznia z zagranicy – najważniejsze przepisy i zasady

Data publikacji: 9 sierpnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Przyjęcie do szkoły ucznia z zagranicy – najważniejsze przepisy i zasady

Uczeń przybywający z zagranicy może być kwalifikowany do odpowiedniej klasy na podstawie dokumentów. Ale nie tylko. Można również brać pod uwagę wiek dziecka i opinię rodziców niepełnoletniego ucznia, wyrażonej w formie ustnej lub pisemnej. Zatem biorąc pod uwagę np. brak znajomości języka polskiego oraz opinię rodziców, dopuszczalne jest przyjęcie ucznia do klasy niższej. Sprawdzamy najważniejsze przepisy i zasady dotyczące przyjmowania do szkoły uczniów z zagranicy.

Prawo cudzoziemców do nauki w Polsce zostało uregulowane w ustawie Prawo oświatowe. Natomiast warunki i tryb przyjmowania uczniów niebędących obywatelami polskimi do publicznych szkół, przedszkoli i placówek, a także szkół artystycznych określa:

  • rozporządzenie MEN z 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw.

Nauka dodatkowego języka polskiego – 2 czy 6 godzin

Osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi szkolnemu albo obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego (art. 165 ust. 7 ustawy Prawo oświatowe). Taką naukę organizuje organ prowadzący szkołę.

Bezpłatna nauka języka polskiego odbywa się nie dłużej niż przez okres 24 miesięcy.

Dodatkowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego są prowadzone indywidualnie lub w grupach w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 2 godziny lekcyjne tygodniowo (§ 17 ust. 1 i 2 rozporządzenia z 23 sierpnia 2017 r.).

Natomiast dla uczniów z Ukrainy na rok szkolny 2023/2024 przedłużono przepisy § 11a ust. 1 rozporządzenia MEiN z 21 marca 2022 r. mówiące o tym, że dodatkowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego, o których mowa w ww. rozporządzeniu, dla uczniów będących obywatelami Ukrainy, są prowadzone indywidualnie lub w grupach liczących nie więcej niż 15 uczniów, w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 6 godzin lekcyjnych tygodniowo.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie przepisy obowiązują przy przyjmowaniu uczniów z zagranicy
  • Jakie uprawnienia przysługują uczniom z zagranicy
  • Ile godzin dodatkowego języka polskiego może mieć uczeń
  • Jakie są reguły przyjmowania uczniów z Ukrainy w ciągu roku
  • Jak kwalifikować ucznia do odpowiedniej klasy 
  • Jakie są wymagane dokumenty przy przyjmowaniu do szkoły 
  • Czy można przyjąć ucznia do niższej klasy
  • Jakie są formy wsparcia dla ucznia nieznającego języka polskiego

Pozostało jeszcze 79% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu Oświatowego a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w przepisach
Największa baza narzędzi dla szkół
Baza 7000 porad prawnych dla dyrektorów szkół oraz kadrowych w oświacie
Konkretne odpowiedzi ekspertów w poradni i na czacie

Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie

Jeśli posiadasz już konto

Zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql