Dyscyplinarne zwolnienie z pracy w szkole a prawo do trzynastki

Patryk Kuzior
Data publikacji: 13 stycznia 2022 r.
Poleć znajomemu
Dyscyplinarne zwolnienie z pracy w szkole a prawo do trzynastki

Dodatkowe wynagrodzenie roczne to rodzaj premii dla pracowników szkoły, którzy przepracowali wymagany okres w danym roku kalendarzowym. Ustawa o trzynastkach przewiduje jednak możliwość utraty prawa do tego świadczenia m.in. z powodu dyscyplinarnego zwolnienia pracownika z pracy. Sprawdź, kiedy pracownik szkoły nie otrzyma trzynastki. 

Trzynastka w szkole po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy 

Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej przewiduje, że pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego, czyli tzw. trzynastej pensji w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego (art. 2 ust. 1). Jednocześnie też w ustawie przewidziano, że pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy (art. 2 ust. 2). W ustawie jest też cały szereg wyjątków – sytuacji, w których pomimo nieprzepracowanego okresu półrocznego pracownik i tak nabędzie prawo do trzynastki.

4 przypadki utraty prawa do trzynastki

Równocześnie jednak określono sytuacje, których zaistnienie powoduje utratę prawa do trzynastki. Zgodnie z tym przepisem pracownik nie nabywa prawa do wynagrodzenia rocznego w przypadkach:

1) nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy trwającej dłużej niż dwa dni;

2) stawienia się do pracy lub przebywania w pracy w stanie nietrzeźwości;

3) wymierzenia pracownikowi kary dyscyplinarnej wydalenia z pracy lub ze służby;

4) rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Podstawą rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika jest art. 52 § 1 Kodeksu pracy.
Pracownicy zwolnieni z pracy  na podstawie art. 52 § 1 Kodeksu pracy tracą prawo do trzynastki.

Samo odwołanie do sądu pracy nie anuluje dyscyplinarnego zwolnienia z pracy

Nawet jeśli pracownik zwolniony z pracy bez wypowiedzenia z jego winy odwoła się do sądu pracy, samo wytoczenie powództwa nie niweczy skutku rozwiązania stosunku pracy, a więc nie powoduje, że odpada przesłanka utraty prawa do trzynastki. Jeśli sąd orzeknie o przywróceniu do pracy, to wówczas pojawi się kwestia rozstrzygnięcia czy pracownikowi należy się trzynastka. Ponieważ przywrócenie do pracy powoduje restytucję stosunku pracy a pracownik przepracował efektywnie pół roku, to po przywróceniu do pracy trzynastka będzie się należała.

dr Patryk Kuzior

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql