Trzynastka dla pracowników niepedagogicznych – dodatkowe wynagrodzenie roczne krok po kroku

Data publikacji: 23 grudnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Trzynastka dla pracowników niepedagogicznych – dodatkowe wynagrodzenie roczne krok po kroku

Do 31 marca 2023 r. szkoła, przedszkole i placówki prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego muszą ustalić prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego i wypłacić to świadczenie. Dotyczy to nie tylko nauczycieli, ale również pracowników niepedagogicznych. Którym pracownikom niepedagogicznym należy się trzynastka za 2022 r., a którzy nie mogą jej otrzymać? Jakie okoliczności pozbawiają prawa do trzynastki, a które pozwalają wypłacić ją mimo nieprzepracowania połowy roku? Na te oraz inne pytania odpowiada ekspert.

Każdy pracownik niepedagogiczny może teoretycznie nabyć prawo do trzynastki, jeżeli spełnia wymagania określone w ustawie z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Oznacza to, że przyznanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie zależy od zajmowanego stanowiska pracy. W kontekście prawa do trzynastki za 2022 r. należy więc rozpatrywać:

  • pracowników samorządowych,
  • pracowników niepedagogicznych niemających statusu samorządowych (np. osoba zatrudniona do prowadzenia zajęć w trybie art. 15 Prawa oświatowego).

Co do zasady pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. W przepisach zaznaczono jednak, że pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy (art. 2 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej).

W praktyce jednak niektórzy pracownicy szkoły nie otrzymają dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Co ważne, brak prawa do trzynastki może dotyczyć także osób pozostających w stosunku pracy w ciągu całego roku kalendarzowego. W artykule omówiono, jakie czynności wykonać ustalając prawo do trzynastki i obliczając jej wysokość. Opisane zasady opatrzono przykładami z praktyki szkolnej.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Od czego uzależnione jest prawo pracownika niepedagogicznego do trzynastki za 2022 rok?
  • Ile dni musi przepracować pracownik, aby spełnił warunek sześciomiesięcznej pracy?
  • Kiedy pracownik dostanie trzynastkę mimo nieprzepracowania pół roku?
  • Jak rozumieć wymóg faktycznego przepracowania wymaganego okresu?
  • W których przypadkach, mimo przepracowania sześciu miesięcy, trzynasta pensja nie zostanie wypłacona?

Pozostało jeszcze 85% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu Oświatowego a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w przepisach
Największa baza narzędzi dla szkół
Baza 7000 porad prawnych dla dyrektorów szkół oraz kadrowych w oświacie
Konkretne odpowiedzi ekspertów w poradni i na czacie

Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie

Jeśli posiadasz już konto

Zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql