Co z podwyżkami dla pracowników niepedagogicznych w szkołach i placówkach oświatowych

Michał Kowalski
Data publikacji: 12 marca 2024 r.
Poleć znajomemu
Co z podwyżkami dla pracowników niepedagogicznych w szkołach i placówkach oświatowych

Czy w 2024 r. planowane są podwyżki dla pracowników niepedagogicznych w szkołach i placówkach samorządowych? Wszystko wskazuje na to, że będzie to zależało od poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Brak jest bowiem informacji o podwyżkach minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych na poziomie rozporządzenia.

Propozycja minimalnej płacy pracownika samorządowego

Z apelem w sprawie wprowadzenia odrębnej płacy minimalnej dla pracowników samorządowych wystąpiła Związkowa Alternatywa. Płaca ta miałaby stanowić 120% ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie byłoby to 5090 zł). Rozwiązanie takie gwarantowałoby minimalną płacę zasadniczą wyższą od ustawowej – na każdym stanowisku samorządowym.

Brak konkretnych informacji o zmianach

Ze stanowiska Ministerstwa Finansów przedstawionego w odpowiedzi na apel można wywnioskować, że nie są planowane prace nad wprowadzeniem takiej stawki ani nad podwyższeniem minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych. Oznacza to, że stawki te w ramach aż XIV kategorii zaszeregowania pozostają niższe od ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Trwają natomiast bliżej nieokreślone prace nad systemem wynagrodzeń pracowników samorządowych.

Czy będą podwyżki minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego

Czy to oznacza, że w 2024 r. nie doczekamy się podwyżek dla pracowników niepedagogicznych w szkołach i placówkach samorządowych? Wygląda na to, że takich podwyżek nie będzie na poziomie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Z drugiej strony Minister Finansów wskazuje, że w 2024 r. z uwagi na przewidywany znaczny wzrost wypływów z podatków dochodowych samorządy będą dysponowały większą niż dotychczas pulą pieniędzy.

Szacowane są wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych w kwocie 72,9 mld zł (więcej o 39,9%), a z podatku dochodowego od osób prawnych w kwocie 26,4 mld zł (więcej o 20,9%).

Z kolei Minister Rodziny i Polityki Społecznej wskazała, że wysokość pensji zależy od możliwości finansowych konkretnej jednostki samorządu terytorialnego. Stanowiska te zawierają sugestię, zgodnie z którą ewentualne podwyżki wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników samorządowych leżą w gestii samorządów.

Podwyżki dla pracowników samorządowych na poziomie regulaminu wynagradzania

Podwyższenie stawek wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stanowiskach niepedagogicznych wymaga zmiany regulaminu wynagradzania pracowników niepedagogicznych w szkole. Zmiany tej dokonuje pracodawca.

Źródło:
  • Samorzad.pap.pl
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql