Czy uczniowie klas VIII i gimnazjaliści mają równe szanse w konkursach kuratoryjnych

Data publikacji: 6 listopada 2018 r.
Poleć znajomemu
Czy uczniowie klas VIII i gimnazjaliści mają równe szanse w konkursach kuratoryjnych

Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do Minister Edukacji Narodowej w sprawie nierównego traktowania dzieci startujących w konkursach przedmiotowych organizowanych przez kuratorów oświaty. Z danych wynika, że konkursy te nie przewidują zróżnicowania programowego w przypadku uczniów klas III gimnazjów i uczniów VIII klas.

Konieczne zapewnienie równych szans

Stworzenie odpowiednich możliwości uczniom do udziału w konkursach przedmiotowych jest bardzo ważnym czynnikiem motywującym ich do rozwijania indywidualnych zainteresowań, zdolności i pasji. Z uwagi na znaczenie statusu finalisty i laureata w tych konkursach z punktu widzenia zasad rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, są one okazją do zwiększenia szans na sukces w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Jak zwraca uwagę Marek Michalak „[...] szanse ósmoklasistów na awansowanie do kolejnych etapów konkursu i uzyskanie statusu laureata bądź finalisty zostały pomniejszone. Uczniowie ci są zatem w gorszym położeniu niż ich koleżanki i koledzy z ostatniej klasy gimnazjum. [...] Dlatego konieczne jest zapewnienie równych szans wszystkim uczestnikom tych przedsięwzięć, poprzez m.in. uwzględnienie różnic programowych w toku edukacji przebiegającej obecnie dwutorowo – zgodnie z dawnym systemem i tym po reformie”. 

Rzecznik pyta  szefową resortu edukacji, jakie działania zamierza podjąć w celu zagwarantowania realizacji zasady równego traktowania w przypadku tegorocznych ósmoklasistów biorących udział w konkursach przedmiotowych? Ministerstwo ma na odpowiedź 30 dni.

Źródło:

Opracowanie: Monika Fidler

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel