Forum Rodziców popiera plan "rewolucji przedszkolnej"

Data publikacji: 18 października 2012 r.
Poleć znajomemu

Planowane zmiany dotyczące zasad przyjmowania dzieci do przedszkoli oraz finansowania działalności przedszkoli spotkały się z aprobatą Forum Rodziców działającym przy MEN. 

Przełom w edukacji przedszkolnej

Minister edukacji przedstawiła Forum Rodziców koncepcję dotacji przedszkolnej z budżetu Państwa oraz zmian prawnych, które mają zapewnić miejsce w przedszkolu każdemu dziecku oraz znacznie obniżyć opłaty dla rodziców. Prezentowane rozwiązania spotkały się z bardzo życzliwym przyjęciem rodziców, którzy podkreślali przełomowe znaczenie proponowanych rozwiązań.

Marta Zbrzeska ze Stowarzyszenia Przedszkoli Niepublicznych podkreśliła, że projekt ma znaczenie przełomowe. - Cieszymy się że powstał. Mówię to w imieniu przedszkoli niepublicznych zarówno z dużych i małych miast jak i z terenów wiejskich.

Przedszkola niepubliczne będą bardziej dostępne

Ta deklaracja jest bardzo ważna bo założenia ustawy zakładają, że przedszkola niepubliczne będą mogły dobrowolnie skorzystać ze 100 - procentowej dotacji z gminy, pod warunkiem przyjęcia warunków takich jak w przedszkolach gminnych. Czyli niskich opłat dla rodziców, kadry z wymaganymi prawem kwalifikacjami, czy tych samych zasad rekrutacji. Dla rodziców będzie to oznaczać, że nie będzie miało znaczenia czy przedszkole jest prowadzone przez gminę czy przez podmiot niepubliczny, który korzysta ze 100 - procentowej dotacji. Opłaty, warunki i zasady przyjęć dzieci będą w nich jednakowe. Dotacja w wysokości 100% wydatków gminy poniesionych na dziecko w przedszkolu gminnym oznacza, że chętne przedszkola niepubliczne otrzymają o 25 procent wyższe środki z samorządów niż obecnie.

Przedstawiciele przedszkoli niepublicznych podkreślali, że co do zasady zgadzają się z założeniami ustawy, jednak zgłosili do nich swoje uwagi i propozycje.
Więcej na temat propozycji MEN znajdziesz w artykule: „5 kroków do upowszechnienia wychowania przedszkolnego

Źródło informacji:

  • Strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.men.gov.pl)

Opracowanie: Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel