Jak usprawnić organizację pracy szkoły podczas kryzysu pandemicznego?

Data publikacji: 20 września 2021 r.
Poleć znajomemu
Jak usprawnić organizację pracy szkoły podczas kryzysu pandemicznego?

Peter Druker, zainspirowany słowami Heraklita z Efezu, powtarzał: „Jedyną stałą rzeczą w organizacji jest zmiana”. Wobec trwającej nadal pandemii, zdanie to stało się odzwierciedleniem naszej ,,nowej” rzeczywistości, z którą przyszło się nam zmierzyć niemal z dnia na dzień. Kryzys związany z koronawirusem wpłynął na wiele obszarów naszego życia, a w tym również na oświatę. Jak zapanować nad chaosem organizacyjnym i wdrożyć rozwiązania, które usprawnią pracę szkoły podczas kryzysu i nie tylko?

Nowe technologie w oświacie

Pandemia zdecydowanie zmieniła nasz sposób myślenia o zarządzaniu. Obecnie poszukiwane są takie rozwiązania, które pozwolą organizacji nie tylko zrealizować wyznaczone cele, ale także zachować ciągłość działania pomimo pojawiających się nowych regulacji, wymogów, braków kadrowych, czy technologicznych. Są to jedne z największych wyzwań, z którymi mierzy się obecnie polska szkoła.

Jeśli mowa o technologii – z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania informatyczne, które umożliwiają sprawną komunikację podczas pracy zdalnej, a także pozwalają zachować stabilność i ciągłość pracy.

Rola Portalu Pracowniczego w cyfryzacji szkół

Systemem, który bezpośrednio wspiera organizację pracy szkoły jest Portal Pracowniczy Comarch. Posiada on funkcjonalności, dzięki którym pracownicy sami mogą załatwić swoje sprawy administracyjne, bez osobistego kontaktu z działem kadr. Jest to szczególnie ważne podczas zdalnego trybu nauczania, gdy przez większość czasu pracownicy przebywają poza budynkiem szkoły. Dzięki systemowi mogą zyskać między innymi: dostęp online do danych osobowych i o zatrudnieniu, ważnych dokumentów np.: PIT czy pasek płacowy, wypełnić wniosek o urlop czy też rozliczyć delegację. Wszystkie dokumenty znajdują się w jednym systemie, a dostęp do nich mają zarówno pracownicy jak i dział HR.

Portal Pracowniczy to korzyść dla kadry zarządzającej szkołą, ale również pozostałych pracowników tj. nauczycieli czy kadry technicznej obsługującej szkołę. Pozwala na standaryzację i automatyzację procesów dla całej szkoły, a także umożliwia sprawną komunikację na odległość. System ten nie tylko stanowi odpowiedź na czas kryzysu, ale także pozwala wdrożyć długoterminowe zmiany w zarządzaniu procesami HR w oświacie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://bit.ly/3tiW1lm.

Artykuł sponsorowany

Autor: Jakub Pizoń, Konsultant ds. Rozwiązań Biznesowych.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql