Mając na względzie organizację pracy szkół i placówek, obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa, wszelkie remonty, konserwacje, prace porządkowe powinny zostać przeprowadzone i zakończone w okresie ferii szkolnych lub innych przerw w pracy szkoły. Jeśli prace remontowe z przyczyn niezależnych od inwestora muszą być kontynuowane po rozpoczęciu roku szkolnego, to należy traktować sytuację jako wyjątkową. Należy dążyć do oddania do użytku na 1 września co najmniej części obiektu szkolnego, co pozwoli na czasową organizację dwuzmianowości.
Prezentujemy kalendarz roku szkolnego 2023/2024. Sprawdź, kiedy odbędą się egzaminy ósmoklasisty i maturalne.
Dyrektor szkoły lub przedszkola może powołać zespół nauczycieli na czas określony lub nieokreślony. Natomiast powołanie powinno nastąpić w drodze zarządzenia. Sprawdzamy szczegółowe przepisy.
Od 27 czerwca 2023 r. obowiązuje nowy Dziennik Ustaw Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego. Sprawdź, jaka jest aktualna podstawa prawna ustalania dodatkowych dni wolnych od zajęć.
Zajęcia w ramach godzin do dyspozycji dyrektora nie są obowiązkowe i nie podlegają ocenianiu. Jednak dyrektor i tak ma obowiązek je zorganizować. Jakie jeszcze obowiązki związane z godzinami zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów leżą po stronie dyrektora? Sprawdź, czy wiesz już wszystko na temat godzin do dyspozycji dyrektora.
Godziny do dyspozycji dyrektora szkoły powinny być przeznaczone na:
zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów, w szczególności zajęcia związane z kształtowaniem aktywności i kreatywności uczniów,
w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe – również na zajęcia związane z kształtowaniem kompetencji zawodowych,
w przypadku liceum ogólnokształcącego dla dorosłych oraz technikum, jeżeli kształcenie w zawodzie szkolnictwa branżowego tego wymaga – również na realizację przedmiotów w zakresie rozszerzonym
(§ 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia MEN z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół).
Wybór rodzaju zajęć powinien być ustalony na podstawie rozpoznania potrzeb uczniów, z uwzględnieniem możliwości szkoły. Zatem zakłada się, że każdy uczeń wybierze jakieś zajęcia.
Zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów nie są obowiązkowe dla uczniów. Natomiast dyrektor ma obowiązek je zorganizować. Istotą tych zajęć jest więc zaspokajanie potrzeb uczniów. Godziny do dyspozycji dyrektora umieszczone są poza sekcją obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Plan pracy i organizacja pracy szkoły to podstawowe dokumenty szkolne, które opracowuje się po ogłoszeniu przez MEiN kalendarza roku szkolnego oraz podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa. Prawidłowe zaplanowanie pracy szkoły na dany rok szkolny wymaga jednak odnoszenia się do wielu innych przepisów prawa oświatowego, a także – uwzględniania zadań, które są obowiązkowe, choć terminy ich wykonania nie wynikają wprost z przepisów. W artykule wyjaśniamy, jak planować oraz prowadzić kalendarz roku szkolnego, aby był narzędziem uławiającym zarządzanie szkołą.
W ubiegłym roku szkolnym można było zmienić ustalone dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych na podstawie § 11ge ust. 1 i 2 rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r. Jednak w aktualnym stanie prawnym nie ma już takiej możliwości.
W tzw. dniach dyrektorskich w szkołach nie są prowadzone zajęcia dydaktyczne. To jednak nie oznacza zwolnienia dyrektora szkoły z jego obowiązków. Sprawdź, jakie czynności powinien wykonywać dyrektor w tzw. dniu dyrektorskim.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.