Kryteria doboru do wypowiedzenia w dobie epidemii

Data publikacji: 16 kwietnia 2020 r.
Poleć znajomemu
Kryteria doboru do wypowiedzenia w dobie epidemii

Zastanawiasz się, jak podejmować poszczególne czynności w ramach ruchu kadrowego przed rokiem szkolnym 2020/2021? Nurtuje Cię, jak dokonać wypowiedzenia, zaproponować ograniczenie zatrudnienia czy przeniesienie w stan nieczynny w okresie zawieszenia funkcjonowania jednostek oświaty? Mamy coś dla Ciebie. Już 17 kwietnia weź udział w wideoszkoleniu na żywo „Ruch kadrowy w oświacie w dobie koronawirusa”

Nauczyciel musi poznać kryteria

Obowiązkiem dyrektora jest opracowanie kryteriów doboru do wypowiedzenia. Uściślając – nie jest to obowiązek wprost przewidziany w przepisach, ale brak takich kryteriów czyni bardzo trudną obronę swojego stanowiska w przypadku, gdy nauczyciel, który otrzymał wypowiedzenie, odwoła się do sądu pracy.

Komu i jak należy przekazać opracowane kryteria doboru do wypowiedzenia? Z całą pewnością kryteriów nie musimy przekazywać radzie pedagogicznej. Ważne jednak, by nauczyciel, który otrzymuje wypowiedzenie, miał możliwość zapoznania się z kryteriami doboru najpóźniej w momencie otrzymania wypowiedzenia (wyrok Sądu Najwyższego z 13 marca 2006 r. I PK 30/16).

W dobie epidemii warto skorzystać z jednego z następujących rozwiązań:
  • przesłanie kryteriów doboru wszystkim nauczycielom drogą mailową (z potwierdzeniem odbioru).
  • wysłanie kryteriów z uzasadnieniem wyboru wraz z oświadczeniem o wypowiedzeniu (jako integralny element jego uzasadnienia).

„Ruch kadrowy w oświacie w dobie koronawirusa”

Więcej na ten temat dowiesz się podczas webinarium na żywo „Ruch kadrowy w oświacie w dobie koronawirusa”, które odbędzie się 17 kwietnia 2020 r. w godz. 11.00-12.30. Uczestnicy webinarium dowiedzą się jak postępować w czasie ruchu kadrowego, w tym przede wszystkim, jak podejmować poszczególne kroki kadrowe, aby były skuteczne i zgodne z prawem. Dodatkowy nacisk zostanie położony na specyficzną sytuację jaką jest pandemia koronawirusa.

Podczas każdego z webinariów będzie istniała możliwość zadawania pytań, na które ekspert będzie odpowiadał w ostatniej części szkolenia. Dzień przed planowanym webinarium, na podany w formularzu adres mailowy, zostanie wysłany link do platformy na której odbędzie się webinarium oraz instrukcją postępowania. Udział z seminarium nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania, konieczne jest jedynie stabilne łącze internetowe.

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel