MEN: Rodzice składają oświadczenie tylko, gdy uczeń będzie uczęszczał na religię

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 30 grudnia 2013 r.
Poleć znajomemu

Nie można żądać oświadczenia o nieuczestniczeniu w lekcjach religii - resort edukacji podzielił stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Oświadczenie tylko w dwóch przypadkach - zgłoszenia udziału w zajęciach i rezygnacji z nich

Przepisy jednoznacznie określają, że rodzice wyrażają oświadczenie wówczas, gdy chcą, aby ich dziecko uczestniczyło w zajęciach z religii lub etyki. Oświadczenie w sprawie nieuczestniczenia może dotyczyć tylko przypadków rezygnacji z udziału w zajęciach (zmiany wcześniejszej decyzji). Ministerstwo zamierza podjąć problem bezprawnego zobowiązywania rodziców do składania oświadczeń o nieuczestniczeniu dziecka w lekcjach religii w planowanej informacji dla kuratorów oświaty i dyrektorów szkół, której przekazanie nastąpiłoby przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego.

O problemie oświadczeń rodziców ws. udziału w lekcjach religii pisaliśmy w artykule „RPO: Nie można żądać oświadczeń o nieuczestniczeniu w lekcji religii”.

Źródło:

  • odpowiedź na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich
Opracowanie: Anna Trochimiuk
Słowa kluczowe:
etykareligia w szkole

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel