NIK skontroluje szkoły pod kątem zdrowego żywienia

Monika Fidler

Monika Fidler

Data publikacji: 12 września 2016 r.
Poleć znajomemu
NIK skontroluje szkoły pod kątem zdrowego żywienia

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadzi kontrolę wdrażania zasad zdrowego żywienia w szkołach publicznych. Rozpocznie się ona jesienią, a dotyczyć będzie samorządów i szkół z pięciu województw. Jak powinny działać szkoły, żeby dobrze wykorzystywać środki publiczne przeznaczone na programy żywieniowe – na to pytanie chce znaleźć odpowiedź NIK.

Programy żywieniowe dla szkół

„Owoce i warzywa w szkole”, „Szklanka mleka” to programy, z których w ostatnich latach skorzystało ponad 11 tys. placówek oświatowych. Tysiące uczniów korzysta również z programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”, często także w formie posiłku w szkołach. Te programy, jak i wprowadzenie w roku szkolnym 2015/2016 zakazu sprzedaży niezdrowych  produktów w szkołach, mają na celu również propagowanie zdrowego stylu życia. Nie zawsze jednak w szkołach odbywa się to zgodnie z przepisami!

Co sprawdzi NIK

Eksperci z zakresu nauki o żywieniu i koordynatorzy  programów żywieniowych, przedstawiciele świata nauki, Instytutu Żywności i Żywienia, Instytutu matki i Dziecka, Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych dyskutowali, co należy sprawdzić w szkołach i w jaki sposób przekonywać do zdrowego odżywiania się. Skupili się na 3 podstawowych tematach:

  • najczęściej popełnianych błędach w organizacji żywienia w szkołach,
  • dobrych i złych praktykach organizowania i prowadzenia  zajęć edukacyjnych,
  • rozpoznawania przez szkoły potrzeb i zagrożeń związanych z nieprawidłowym żywieniem.

Przekazane przez ekspertów opinie zostaną wykorzystane przy opracowywaniu programu kontroli wdrażania zasad zdrowego żywienia w szkołach publicznych.

Źródło:

Opracowanie: Monika Fidler

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel