Nowy wymiar edukacji

Data publikacji: 17 listopada 2020 r.
Poleć znajomemu
Nowy wymiar edukacji

Technologia zawsze była obecna w szkołach, a zdalna nauka przyspieszyła jej wdrażanie, zwiększyła zakres jej wykorzystania i spowodowała, że nauczyciele musieli przystosować się do nowych warunków pracy. To szansa na długotrwałą zmianę w edukacji, zakładającą wykorzystanie nowoczesnych narzędzi w nauce. Istotnym elementem tej transformacji jest wymiana wiedzy, doświadczenia, dobrych praktyk i inspiracji przez nauczycieli. Właśnie w tym celu powstała Akademia Cyfrowego Edukatora Microsoft.

Nauczyciele i dyrektorzy zadają sobie pytanie, jak wykorzystywać narzędzia cyfrowe do nauki, aby mieć z tego największy pożytek? Chcą również wiedzieć, w jaki sposób zdobywać nowe umiejętności, które pomogą kształcić dzieci i młodzież w nowej rzeczywistości? Gdzie dowiedzieć się tego, z jakich narzędzi najlepiej skorzystać, które są najbardziej efektywne, a przede wszystkim, jak sprawdziły się one na lekcjach u innych nauczycieli? Projekt Akademii Cyfrowego Edukatora powstał po to, aby nauczyciele z całej Polski mogli poznać przykłady wykorzystania nowoczesnych technologii w nauce i znaleźć dla siebie inspirację. Jego celem jest pokazanie na konkretnych przykładach, w jaki sposób uczyć dzieci i młodzież w ciekawy oraz innowacyjny sposób. Prelegentami Akademii Cyfrowego Edukatora są dyrektorzy szkół, nauczyciele i szkolni administratorzy IT ze społeczności Microsoft Innovative Educator Expert.

„Szkoła jaką znaliśmy, to dzisiaj zupełnie inne miejsce. To świat, w którym technologia odgrywa coraz większą rolę, dając tym samym możliwości hybrydowego uczenia się. Takie usługi jak Office 365 Education oraz Microsoft Teams pozwalają realizować plany lekcji i dopasowywać metody uczenia do uczniów. Ale poza uczniami ważni są także nauczyciele. W Akademii Cyfrowego Edukatora dbamy o to, by to właśnie oni mieli dostęp do wiedzy i doświadczeń innych edukatorów. Stąd plan na webinary i kursy prowadzone przez nauczycieli i kierowane do nauczycieli. Poza nimi szczególnie istotni są szkolni administratorzy IT, bo to właśnie oni dbają o to, by skutecznie i szybko zapewni uczniom i nauczycielom dostęp do usług i narzędzi odpowiednio skonfigurowanych i bezpiecznych dla danych” - mówi Agata Kapica, Industry Executive – Education w Microsoft Polska.

W Akademii każdy nauczyciel dowie się, w jaki sposób przygotować uczniów do aktywnego i mądrego wykorzystywania technologii na wszystkich etapach edukacji. Dyrektorzy szkół będą mogli poznać nowoczesne metody na sprawną komunikację z kadrą oraz zasady współpracy między osobami zaangażowanymi w życie szkolne.

„Bez stałego kształcenia nauczycieli nie ma szans na szkołę przyszłości. I tak ucząc się w teraźniejszości, to co poznamy, będzie już za chwilę przeszłością. Więc warto uczyć się stale i od innych, inspirować się tym co odkryją i pokażą nam uczniowie i inni nauczyciele. Jeśli nie będziemy w ich świecie, z naszym doświadczeniem, nie będziemy ich skutecznie uczyć” - mówi Tomasz Magnowski, nauczyciel w Akademii Cyfrowego Edukatora. „Nauczyciele są w stanie zainspirować się. Wziąć to co się tu daje… i zastosować u siebie, po swojemu. Mogą też pójść lub nie pójść tą ścieżką, odważyć się eksperymentować, być kreatywnymi i uczyć stale kreatywności” - dodaje Tomasz Magnowski.

W programie znalazło się także miejsce dla administratorów Office 365, którzy będą mogli sprawdzać, w jaki sposób bezpiecznie wdrażać technologie Microsoft, z której później korzystać będą uczniowie i nauczyciele.

Jak powinna wyglądać edukacja cyfrowa?

Microsoft stworzył przewodnik najlepszych praktyk dla nauczycieli, dyrektorów szkół i administratorów IT, który ułatwia prowadzenie cyfrowej edukacji. Po utworzeniu wirtualnego zespołu, nauczyciele mają możliwość zebrania klasy w jednym miejscu online, dodawania wybranych uczniów do zajęć, dzielenia się dokumentami, tworzenia zadań, współpracy w czasie rzeczywistym i wystawiania ocen oraz dostarczania spersonalizowanych informacji zwrotnych w jednym miejscu.

Poniżej prezentujemy kilka głównych wskazówek ułatwiających efektywną edukację cyfrową:

  • Prowadź interaktywne dyskusje z klasą, współdziel ekran i zachęcaj uczniów do zadawania pytań za pomocą funkcji czatu.

  • Prezentuj filmy, dzieląc się dźwiękiem z systemu.

  • Moderuj dyskusję w klasie, dołączając konkretne osoby, czyniąc z uczniów prezenterów lub prowadzących dane zagadnienie.

  • Nagrywaj lekcję, aby uczniowie mogli przejrzeć ją w swoim czasie.

  • Nagrywaj każdą sesję klasową w przypadku, gdy niektórzy uczniowie nie mogą dołączyć do nich podczas sesji na żywo.

  • Korzystaj z Microsoft Forms, który daje szansę na stworzenie testów, klasówek lub sprawdzianów.

  • Poinformuj swoich uczniów o godzinach pracy i o tym, kiedy mogą się z Tobą skontaktować w razie pytań.

  • Stwórz kanał specjalny, na przykład służący do integracji lub zajęć wychowawczych. Zorganizuj wirtualne targi nauki lub grupę do czytania poezji.

Więcej informacji na temat efektywnego prowadzenia cyfrowych zajęć można uzyskać podczas bezpłatnych webinarów, odbywających się w ramach Akademii Cyfrowego Edukatora.

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel