Owoce, warzywa i świeże kanapki w ramach projektu "Sklepiki szkolne - zdrowa reaktywacja"

Data publikacji: 15 maja 2012 r.
Poleć znajomemu

W ramach projektu „Sklepiki szkolne - zdrowa reaktywacja” Fundacja BOŚ wspiera przebudowę sklepików szkolnych. 50 tysięcy złotych od fundacji pomoże w rewitalizacji sklepików szkolnych w całej Polsce. Dofinansowanie otrzymało 35 placówek z 12 województw. Dzięki temu blisko 12,5 tys. dzieci uzyska dostęp do zdrowych, świeżych i pełnowartościowych produktów.

Fast food’owy asortyment sklepików szkolnych

W dobie barów z fast food'em, mrożonek i wszechobecnych reklam sztucznie ulepszonych produktów, najmłodszych trudno przekonać do zbilansowanej diety. Nie pomaga w tym asortyment sklepików szkolnych, w których dzieci często zaopatrują się w drugie śniadania. Niestety powszechna praktyka to energetyzujące i dosładzane napoje, nafaszerowane solą chipsy oraz słodycze czyli produkty o długim terminie przydatności do spożycia, pozbawione wszelkich wartości odżywczych.

W asortymencie brakuje owoców, warzyw, jogurtów, a nawet świeżych kanapek. Efekt jest łatwy do przewidzenia: powszechna otyłość oraz choroby dietopochodne dzieci.

STOP zaśmiecaniu żołądków dzieci

Fundacja BOŚ od dwóch lat mówi STOP zaśmiecaniu żołądków dzieci. W ramach nowego projektu reaktywacji sklepików szkolnych przyznała granty o łącznej kwocie 50 tysięcy złotych, wybranym 35 szkołom, które zgłosiły wnioski do konkursu. W zgłoszeniach należało przedstawić obecny stan sklepiku. Dziś na ladach niepodzielnie królują słodycze: żelki, sztucznie barwione cukierki, batoniki. Brakuje chłodziarek do przechowywania świeżej żywności. Jeżeli nawet sklepik oferuje zdrowsze przekąski, są one słabo wyeksponowane.

Zespoły projektowe w dofinansowanych placówkach

W każdej z dofinansowanych placówek powołano zespół projektowy złożony z uczniów, nauczycieli i rodziców.

Program ma stworzyć szkołom realną szansę na poprawę sytuacji, pomagając zarówno w udostępnieniu uczniom zdrowych przekąsek, jak i wypromowaniu wśród młodzieży mody na ich spożywanie. Do zadań grupy zależy nie tylko zmiana asortymentu sklepiku ale także przeprowadzenie w szkole kampanii informacyjnej o zdrowym odżywianiu.

Uczestnicy konkursu przepracują ponad 2 tys. godzin w ramach rewitalizacji sklepików. Fundacja BOŚ monitoruje postęp prac, a najlepsze realizacje wyróżni nagrodami rzeczowymi.

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel