Poradnik bezpiecznego wypoczynku już dostępny

Data publikacji: 4 stycznia 2023 r.
Poleć znajomemu
Poradnik bezpiecznego wypoczynku już dostępny

Resort edukacji i nauki prezentuje „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. Zachęca także do sprawdzenia wiarygodności organizatorów za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

Co zawiera Poradnik bezpiecznego wypoczynku

Poradnik zawiera najważniejsze kwestie związane z organizacją wypoczynku w okresie ferii zimowych. Znajdziemy w nim wskazówki dla rodziców, ale także dla organizatorów wypoczynku. Poradnik określa w szczególności:

  • jakie są warunki organizacji wypoczynku,
  • jak zgłosić wypoczynek,
  • jak zaplanować program wypoczynku.

M.in. wskazano w nim, kto może być kierownikiem i wychowawcą wypoczynku.

Kierownik wypoczynku

Wychowawca wypoczynku

posiada zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego

jest pełnoletni

ma co najmniej średnie wykształcenie (nie dotyczy czynnych instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika, pełniących funkcję kierownika w formach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie)

ma co najmniej średnie wykształcenie (nie dotyczy instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika, pełniących funkcję wychowawcy w formach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie),

ma zaświadczenie o ukończeniu kursu na kierownika wypoczynku (nie dotyczy osób zajmujących stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach oraz instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej podharcmistrza)

ukończył kurs na wychowawcę wypoczynku (nie dotyczy nauczycieli, osób pracujących z dziećmi w placówkach wsparcia dziennego lub placówkach opiekuńczo-wychowawczych, instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika, trenerów i instruktorów sportu, którzy uzyskali tytuł przed 2013 r. oraz do 31 sierpnia 2017 r. przodowników turystyki kwalifikowanej i instruktorów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego).

posiada co najmniej 3-letnie doświadczenie w wykonywaniu zadań dydaktyczno-wychowawczych lub opiekuńczo-wychowawczych uzyskane w okresie ostatnich 15 lat (nie dotyczy nauczycieli, instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej podharcmistrza)

Jak sprawdzić organizatora wypoczynku

Resort zaleca także sprawdzanie organizatorów wypoczynku w specjalnej bazie danych. Baza ta obejmuje wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku. Jest ona dostępna tutaj>>

Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql