Przewroty – nagroda od Centrum Nauki Kopernik.

Data publikacji: 20 lutego 2024 r.
Poleć znajomemu
Przewroty – nagroda od Centrum Nauki Kopernik.

Zgłoś nowatorską inicjatywę edukacyjną.

Do 25 marca 2024 r. czekamy na zgłoszenia działań

  • śmiałych, angażujących i inspirujących,

  • nawiązujących do ważnych społecznie i aktualnych zagadnień,

  • wspierających samodzielność myślenia i umiejętność wspólnego działania,

  • włączających różne grupy osób.



W naszym rozumieniu edukacja to cały ekosystem, obejmujący szerokie i różnorodne spektrum środowisk edukacyjnych. Jego częścią jest system oświatowy, wraz z formalną metodologią i narzędziami, a także cała gama działań nieformalnych.

Zgłaszać można inicjatywy skierowane do dzieci i do dorosłych, prowadzone w szkole i w domu, w świecie wirtualnym i rzeczywistym, lokalnie i szerzej, dotyczące różnorodnych tematów i przyjmujące dowolne formy.

- Wiemy, że w różnych zakątkach kraju realizowane są różnorodne działania edukacyjne. Chcemy je poznać i docenić, by stały się inspiracją dla innych. Liczymy też na to, że nagroda Przewroty skłoni środowisko, które pragnie rozwoju nowoczesnych metod i form uczenia się, do podjęcia dyskusji o kształcie edukacji, do szukania odpowiedzi na pytanie, jakiego przewrotu potrzebuje dziś edukacja, by najlepiej odpowiada na wyzwania przyszłości – mówi Robert Firmhofer, dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik, przewodniczący kapituły honorowej nagrody.

– Potrzebujemy radykalnej zmiany myślenia o tym, czym jest wiedza i jak przebiega owocne uczenie się oraz przykładów działań stanowiących inspirację dla tej zmiany i redukujących lęk przed nią, jaki mogą odczuwać ludzie, którzy czują potrzebę zmiany, ale boją się jej skutków. To pokazuje znaczenie inicjatywy Centrum Nauki Kopernik jaką jest nagroda Przewroty - prof. Dorota Klus-Stańska, członkini kapituły.

Wyróżnimy zespoły i osoby, których nowatorskie idee i konsekwentna działalność wnoszą nową jakość do edukacji. Ich wyboru dokona kapituła honorowa składająca się z osób reprezentujących różne środowiska, punkty widzenia i typy wrażliwości.

Kto może się zgłosić?

  • osoby fizyczne / zespoły takich osób pracujące w szkołach, fundacjach, stowarzyszeniach, startupach, instytucjach kultury czy działające na własną rękę,

  • organizacje pozarządowe (np. fundacje, stowarzyszenia),

  • jednostki organizacyjne wchodzące w skład systemu oświaty (np. szkoły),

  • państwowe lub samorządowe instytucje kultury,

  • uczelnie.

Można zgłaszać swoje inicjatywy i projekty innych.

Laureaci i laureatki otrzymają naszą autorską statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 20 000 złotych. Zwycięzcy Przewrotów spotkają się podczas wyjątkowej gali, która odbędzie się 24 maja 2024 roku w Centrum Nauki Kopernik.

Więcej informacji: www.nagroda.kopernik.org.pl

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nazwa nagrody nawiązuje do odkrycia przez Mikołaja Kopernika heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, co doprowadziło nie tylko do przewrotu w astronomii, ale też zapoczątkowało zmianę sposobu myślenia o świecie i miejscu, jakie zajmuje w nim człowiek. Ponad 100 lat temu przewrót kopernikański w edukacji postulował John Dewey, który mówił, że „dziecko staje się Słońcem, wokół którego krążyć mają poczynania wychowawcze”. Jego idea do dziś nie stała się normą. Koncepcja Mikołaja Kopernika również zyskiwała uznanie społeczne powoli, musimy więc uzbroić się
w cierpliwość.

Centrum Nauki Kopernik to pomost, który łączy edukację formalną i nieformalną. W naszych działaniach czerpiemy z doświadczeń oraz najnowszych osiągnięć nauki. Chcemy zmieniać kulturę uczenia w Polsce i nie jesteśmy sami. Przez ponad 13 lat naszej działalności poznaliśmy wiele osób i instytucji, które myślą i działają podobnie – to nauczyciele, organizacje pozarządowe, środowiska naukowe, wyższe uczelnie, samorządy, przedsiębiorcy. Przekonaliśmy się, że razem można działać szerzej, docierać dalej, korzystać ze sprawdzonych praktyk i unikać powielania błędów. W 2023 roku otworzyliśmy własne centrum badawczo rozwojowe – Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego. Tu łączymy naszą wiedzę o uczeniu się z pasją do odkrywania świata i przetwarzamy je w nowe produkty, które pomagają doświadczać, poznawać, rozumieć. Razem z partnerami tworzymy scenariusze zajęć, eksponaty, treści i pomoce dydaktyczne wspierające uczniów w rozwijaniu kompetencji 21. wieku i podnoszące ich kapitał społeczny.

------------------------------

Partner nagrody: BASF.

Patroni medialni:
Nasze Miasto, Strefa Edukacji, Tygodnik Powszechny, Onet, Radio TOK FM, Polsat News.

Artykuł sponsorowany

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql