Odnotowuje się kolejne efekty podjętych działań przez Rzecznika Praw Dziecka, skierowanych na zapobieganie przestępstwom bicia dzieci oraz ponoszenie odpowiedzialności przez osoby stosujące przemoc względem małoletnich.
Rzecznik Praw Dziecka, w ubiegłym roku, w wystąpieniu do Prokuratora Generalnego zwrócił uwagę na problem naruszania nietykalności cielesnej uczniów przez nauczycieli oraz praktykę umarzania tych postępowań z uwagi na brak interesu społecznego do ścigania tego typu przestępstw. Prokurator Generalny podzielił stanowisko Rzecznika, że każda krzywda wyrządzona dziecku jest problemem społecznym i zwrócił się do podległych prokuratorów o wnikliwą analizę każdego przypadku i dokonywanie właściwej oceny, co do interesu społecznego w objęciu ściganiem przestępstw prywatnoskargowych. Zlecił również zwierzchnią kontrolę i działania nadzorczo - służbowe w stosunku do postępowań o naruszenie nietykalności małoletnich w szkołach i przedszkolach.
Rzecznik Praw Dziecka ma jednak nadal wiele zastrzeżeń do funkcjonowania Komisji Dyscyplinarnych dla Nauczycieli, które prowadząc postepowania wobec nauczycieli, w związku z naruszeniem praw i dobra dziecka, podejmują decyzje o uniewinnieniu nauczyciela, pomimo stwierdzenia przez organy ścigania faktu stosowania przez niego przemocy fizycznej lub wymierzają najniższą karę przewidzianą w katalogu sankcji (nagana z ostrzeżeniem).
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń