RPD: Rekomendowane kontrole w szkołach 2013/2014

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 20 września 2013 r.
Poleć znajomemu

Czy w szkołach jest bieżąca woda oraz miejsce na pozostawienie podręczników? Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się kuratoriów oświaty oraz Głównego Inspektora Sanitarnego z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w tym zakresie.

Z danych wynikających z kontroli Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że

  • w roku szkolnym 2011/2012, 150 szkół podstawowych, 759 gimnazjów oraz 489 szkół ponadgimnazjalnych nie zapewnia uczniom właściwych warunków do pozostawienia w szkołach części podręczników i przyborów szkolnych (o tym problemie pisaliśmy w artykule: „Obowiązek zapewnienia uczniom miejsca do przechowywania podręczników spoczywa na szkole”).
  • w roku 2010, aż 45 szkół posiadało tzw. ustępy zewnętrzne, tj. nie zapewniało uczniom w pomieszczeniach higieniczno - sanitarnych ciepłej, bieżącej wody oraz środków higieny osobistej (dozownik z mydłem w płynie, ręczniki jednorazowe, papier toaletowy).
Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się z prośbą o kontroli wypełniania ww. obowiązków przez szkoły oraz poinformowanie go o ich wynikach.

Źródło:

Opracowanie: Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel