Rzecznik Praw Dziecka zgłasza problemy związane z wychowaniem przedszkolnym

Data publikacji: 19 maja 2017 r.
Poleć znajomemu
Rzecznik Praw Dziecka zgłasza problemy związane z wychowaniem przedszkolnym

W wystąpieniu do MEN Rzecznik Praw Dziecka zwraca uwagę na negatywne skutki wprowadzenia tzw. ustawy przedszkolnej. Podkreśla, że dzieci będą uczęszczać do przedszkoli często oddalonych o wiele kilometrów od miejsca zamieszkania. Ale to nie jedyny zarzut do wprowadzonych przepisów.

Główne zarzuty do nowych przepisów

Nowe przepisy ujawniają 2 problemy – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka:

1) Odległość przedszkola od miejsca zamieszkania dziecka – według przepisów, jeżeli dziecko nie dostaje się do wybranego przez rodziców przedszkola, gmina wskazuje inną placówkę, która powinna być położona najbliżej przedszkola, o przyjęcie do którego ubiegali się rodzice dziecka. W praktyce jednak gminy wskazują przedszkola znacznie oddalone od tego, które wybrał rodzic.

2) Likwidacja sal w budynkach przedszkoli, wykorzystywanych aktualnie do organizacji zajęć dodatkowych, gimnastycznych, wydarzeń kulturalnych (teatrzyki i koncerty) oraz uroczystości okolicznościowych z udziałem przedszkolaków i ich rodziców. Dyrektorzy argumentują tę zmianę koniecznością zagwarantowania miejsc trzylatkom ubiegającym się o przyjęcie na rok szkolny 2017/2018. Jednak działania polegające na zwiększeniu liczby miejsc w danym przedszkolu nie mogą skutkować ograniczeniem dostępności dzieci do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej.

Podane problemy nie należą do grupy przypadków, które naruszają wprost obowiązujące prawo oświatowe, jednak wg RPD są to sytuacje, które uderzają w realizację prawa dziecka do wczesnej edukacji – jej dostępności i jakości.

Źródło:

Opracowanie: Monika Fidler

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel