Skreślenie z listy uczniów w katolickim liceum – RPO reaguje

Data publikacji: 11 maja 2021 r.
Poleć znajomemu
Skreślenie z listy uczniów w katolickim liceum – RPO reaguje

W związku z głośną sprawą skreślenia z listy uczniów w liceum katolickim na interwencję zdecydował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Zarzucane jest naruszenie statutu liceum, a efekcie – praw wynikających z Konstytucji.

Przyczyny skreślenia z listy uczniów według mediów

W opisywanej sprawie uczennica niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku została skreślona z listy uczniów. Doszło do tego niecałe dwa miesiące przed zakończeniem roku szkolnego. Jak podają media, przyczyną skreślenia miał być udział uczennicy w demonstracjach w obronie praw kobiet.

Możliwe naruszenie przepisów

W konsekwencji Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił o zbadanie sprawy do Podlaskiego Kuratora Oświaty. Jak zaznaczył, skreślenie z listy uczniów (a zarazem wypowiedzenie umowy o świadczenie usług kształcenia) mogło nastąpić jedynie w przypadku nieprzestrzegania przez ucznia przepisów wewnątrzszkolnych. Wątpliwości dotyczą też trybu, w jakim podjęto decyzję o skreśleniu z listy uczniów. Ani uczennica ani jej rodzic nie mógł bowiem zapoznać się z uchwałą uchwała rady pedagogicznej w sprawie skreślenia.

Jak wskazuje Rzecznik, w sprawie mogło dojść naruszenia wolności i praw zagwarantowanych w Konstytucji, Konwencji ONZ o Prawach Dziecka i innych aktach prawnych, zwłaszcza zaś - wolności wyrażania swoich poglądów, wolności zgromadzeń oraz wolności zrzeszania się.

Brak informacji o rzeczywistych przyczynach skreślenia

Tymczasem matka uczennicy nie uzyskała pisemnej informacji na temat konkretnego zachowania, które mogłoby stanowić podstawę takich działań. Poinformowano ją jedynie, że uczennica należy do „negatywnej grupy rówieśniczej”.

Dotychczas bez zastrzeżeń wobec uczennicy

W ocenie RPO nie bez znaczenia jest, że wcześniej szkoła nie zgłaszała żadnych zastrzeżeń wobec zachowania uczennicy. Nie stosowano też względem niej innych środków uregulowanych w statucie, jak np. upomnienie wychowawcy indywidualne lub wobec klasy, nagana wychowawcy wobec klasy, nagana wicedyrektora szkoły, odsunięcie od udziału w imprezach organizowanych przez szkołę czy klasę, przeniesienie do innej klasy.

Źródło:

· Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich (rpo.gov.pl).

Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql