„This War of Mine” oraz „Gra szyfrów” – po raz pierwszy gry wideo w podstawie programowej

Michał Kowalski
Data publikacji: 1 lipca 2022 r.
Poleć znajomemu
„This War of Mine” oraz „Gra szyfrów” – po raz pierwszy gry wideo w podstawie programowej

Po raz pierwszy gry wideo mają znaleźć się w podstawie programowej. Chodzi o „This War of Mine” produkcji 11bit studios oraz „Grę szyfrów” stworzoną przez IPN. Włączenie tych produkcji do podstawy programowej zapowiedział właśnie Minister Edukacji i Nauki. Gry są także dostępne do pobrania za pośrednictwem strony MEiN.

„This War of Mine”

Gra „This War of Mine” to produkcja przedstawiająca losy cywilów, którzy próbują przetrwać w mieście ogarniętym wojną domową. Przedstawiono w niej realia, z jakimi musieli mierzyć się cywile w tego typu konfliktach zbrojnych. Grę tworzono, analizując różnego rodzaju konflikty zbrojne np. konflikt na Bałkanach (oblężenie Sarajewa – oparto się tu na relacjach naocznych świadków), w Syrii, Powstanie Warszawskie czy Szturm Groznego. Grę cechuje niezwykle realistyczny, a zarazem ponury klimat oddający rzeczywistość takich zdarzeń. Poruszany jest także wątek wpływu traumatycznych przeżyć na psychikę m.in. dzieci.

„Gra Szyfrów”

Druga z produkcji to „Gra Szyfrów”. Ujęto w niej przebieg wojny polsko-bolszewickiej i wątek polskiej kryptologii. Zadaniem gracza jest złamanie szyfrów i tym samym zniszczenie sowieckiego pociągu pancernego. Tworząc grę, oparto się na materiałach źródłowych i historycznych eksponatach.

Włączenie wskazanych gier do procesu dydaktycznego w danej szkole nie jest oczywiście obowiązkowe, ale resort edukacji do tego włączenia zachęca. Co więcej, zapowiedziano konkurs na na kolejne 30 gier, z których będzie można korzystać w procesie dydaktycznym.

Źródło:

  • strona internetowa MEiN (www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka)
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql