Szkoły i placówki oświatowe czeka bardzo ważna zmiana dotycząca płac. Wynagrodzenie zasadnicze pracownika nie będzie mogło być niższe niż ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę. Zmianę przewidziano w nowej ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, której projekt opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W tym zakresie ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2026 r.
Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników samorządowych, w tym także zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych. Stawki te odbierane są jednak jako niesatysfakcjonujące. Dość wspomnieć, że stawki te nie przekraczają ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę i to aż do VII kategorii zaszeregowania. W efekcie Szkoły i placówki muszą w przypadku wielu pracowników zapewniać poziom płacy minimalnej, przyznając inne składniki wynagrodzenia.
Z postulatem podwyżek dla pracowników samorządowych o co najmniej 20%, a optymalnie o co najmniej 50% zwróciła się Związkowa Alternatywa. W ocenie strony związkowej zamiast świadczeń w ramach polityki społecznej rząd powinien zapewnić środki budżetowej na znaczny wzrost pensji pracowników samorządowych. Tylko wówczas praca w jednostkach samorządowych może stać się konkurencyjna w odniesieniu do zatrudnienia w sektorze prywatnym. W przeciwnym razie dojdzie do dalszego spadku prestiżu zatrudnienia w sektorze publicznym i większej liczby wakatów.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń