RIO o wynagrodzeniu za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe

Michał Kowalski
Data publikacji: 14 marca 2023 r.
Poleć znajomemu
RIO o wynagrodzeniu za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe

Kwestia wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe budzi wiele wątpliwości wśród ekspertów. W redakcji zaprezentowaliśmy pogląd, że wypłata takiego wynagrodzenia zależy od gotowości do pracy w godzinach ponadwymiarowych. Co na to Regionalna Izba Obrachunkowa?

Stanowisko w orzecznictwie Sądu Najwyższego

Do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu wpłynęło zapytanie o następującej treści „Czy nauczycielowi, który przebywa poza granicami kraju jako opiekun młodzieży podczas wyjazdu w ramach Programu Erasmus+, należy się wynagrodzenie przysługujące za pracę w godzinach ponadwymiarowych, jeżeli godziny te nie zostały zrealizowane w ramach prowadzenia zajęć lekcyjnych w szkole". RIO w odpowiedzi powołała się na uchwały Sądu Najwyższego z 31 sierpnia 1983 r. III PZP 33/83 oraz z 6 sierpnia 1987 r., III PZP 29/87.

W uchwałach tych wskazano, że nauczyciel nie otrzyma wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe, jeżeli przyczyna ich nieodbycia leży po jego stronie, a także, że kluczowa jest tu gotowość nauczyciela do realizowania tych zajęć.

RIO: uchwały Sądu Najwyższego nie straciły aktualności

Zauważmy przy tym, że uchwała ta dotyczy art. 35 ust. 4 Karty Nauczyciela w już nieobowiązującym brzmieniu. W ocenie RIO w Opolu stanowisko to jednak zachowuje swoją aktualność. Powołano się także na stanowisko ekspertów, zgodnie z którym wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe:

  • choroby ucznia,
  • Dnia Edukacji Narodowej,
  • rekolekcji,
  • dni rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego,
  • wycieczek szkolnych,

należy kwalifikować jako wynagrodzenie postojowe.

Liczy się gotowość do pracy

Na tej podstawie RIO wywnioskowała, że kwestię płatności wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe należy oceniać z perspektywy gotowości do pracy w tych godzinach (art. 81 § 1 Kodeksu pracy).

Wynagrodzenie postojowe to wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania nauczyciela, określonego stawką godzinową lub miesięczną czyli w praktyce wynagrodzenie zasadnicze.

Wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe poza regulaminem wynagradzania

Jednocześnie RIO potwierdziła stanowisko prezentowane już wcześniej w orzecznictwie, zgodnie z którym kwestie płatności wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe nie powinny być ujmowane w regulaminach wynagradzania. Regulaminy te powinny określać warunki obliczania i wypłacania (wydawania) wynagradzania, a nie to, kiedy nauczyciel zachowuje lub traci prawo do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe.

Źródło:
  • Samorzad.pap.pl

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql