godziny ponadwymiarowe nauczyciela

10 ograniczeń w przydziale godzin ponadwymiarowych nauczycielom
Przydział godzin ponadwymiarowych to jedno z rozwiązań wykorzystywanych w przypadku niedoborów kadrowych w szkołach i placówkach oświatowych. Przydział takich godzin doznaje jednak licznych ograniczeń. Sprawdź, komu i w jakim zakresie możesz przydzielić godziny ponadwymiarowe.
Godziny ponadwymiarowe przydziela się w poleceniu służbowym
Godzina ponadwymiarowa to przydzielona nauczycielowi godzina zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych (art. 35 ust. 2 Karty Nauczyciela). Z tytułu realizacji tych godzin nauczycielom przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, obliczane zgodnie z zasadami przyjętymi w regulaminie wynagradzania.
Zasadniczo nauczycielom przydziela się godziny ponadwymiarowe w drodze polecenia służbowego. W praktyce może ono przybrać postać pisemnej informacji wskazującej:
- liczbę godzin ponadwymiarowych,
- stanowisko i wymiar pensum,
- okres, na jaki te godziny zostaną przydzielone.
Pobierz wzór pisma w sprawie przydziału godzin ponadwymiarowych.
Przydział godzin ponadwymiarowych doznaje jednak licznych ograniczeń. Z artykułu dowiesz się m.in.:
- czy można przydzielić godziny ponadwymiarowe w innych celach niż realizacja programu nauczania,
- jakie są limity dotyczące liczby godzin ponadwymiarowych i jakie są wyjątki od tych limitów,
- jak pogodzić przydział godzin ponadwymiarowych z przeniesieniem służbowym,
- kiedy godziny ponadwymiarowe można przydzielić nauczycielowi.

Limit godzin ponadwymiarowych dla nauczycieli - kiedy i jak można go przekroczyć
Od 1 września 2022 r. nauczyciele muszą realizować godziny dostępności w szkole, przedszkolu i placówce oświatowej. Obowiązek realizacji tych godzin spoczywa właściwie na każdym nauczycielu. Są one przeznaczone na konsultacje z uczniami i ich rodzicami. Organizacja godzin dostępności stanowi zaś obowiązek dyrektora szkoły. Sprawdź, jaki jest wymiar godzin dostępności nauczyciela i dowiedz się, jak je zaplanować.
Nie zawsze musisz przydzielać godziny ponadwymiarowe dla nauczycieli
W pierwszej kolejności musimy ustalić, czy przydział dodatkowych obowiązków dla nauczycieli musi nastąpić w ramach godzin ponadwymiarowych. W ramach godzin ponadwymiarowych przydzielane są bowiem jedynie zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze. Wszelkie inne obowiązki, takie jak:
- opieka nad uczniami podczas wycieczki i wyjścia (stanowisko MEN z 14 listopada 2011 r.) ,
- konsultacje z uczniami i rodzicami (tzw. godziny dostępności),
- uczestnictwo w radzie pedagogicznej,
są realizowane poza godzinami ponadwymiarowymi, w ramach 40-godzinnego tygodniowego wymiaru czasu pracy. Przeczytaj także: Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane w związku z wycieczką
Sprawdź, czy nauczyciel ma wymagane kwalifikacje
Jak wynika z art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela przydział godzin ponadwymiarowych następuje „zgodnie z posiadaną specjalnością” czyli w ramach kwalifikacji, którymi legitymuje się nauczyciel. Dlatego dyrektor powinien sprawdzić, czy wykształcenie danego nauczyciela uprawnia go do prowadzenia określonych zajęć. Tym właśnie godziny ponadwymiarowe różnią się od doraźnych zastępstw.
Istnieje wprawdzie możliwość przydziału dodatkowych zajęć nauczycielowi, który nie posiada do nich kwalifikacji. Nie następuje to jednak w ramach godzin ponadwymiarowych, lecz na podstawie odrębnej umowy o pracę zawieranej za zgodą kuratora oświaty (art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela).
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- komu nie możesz przydzielać godzin ponadwymiarowych,
- jak i kiedy możesz przydzielić godziny ponadwymiarowe powyżej limitu 1/2,
- kiedy potrzebujesz zgody nauczyciela,
- czy musisz aneksować arkusz organizacyjny w związku z przydziałem godzin ponadwymiarowych.