Jak postąpić w razie braku nauczycieli specjalistów w szkole

Michał Kowalski
Data publikacji: 13 grudnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Jak postąpić w razie braku nauczycieli specjalistów w szkole

Szkoła musi zapewnić określoną liczbę etatów na stanowiskach specjalistycznych, w zależności od liczby uczniów. Niestety na oświatowym rynku pracy takich specjalistów brakuje. Czasami więc szkoła znajdzie się w sytuacji bez wyjścia. Ale czy na pewno?

Wymóg zapewnienia odpowiedniej liczby etatów nauczycieli specjalistów

Każda szkoła, przedszkole, placówka i zespół (w tym niepubliczna) musi zapewnić odpowiednią liczbę etatów specjalistycznych:

  • pedagoga,
  • pedagoga specjalnego,
  • psychologa,
  • terapeutę pedagogicznego
  • logopedę,

Liczbę etatów specjalistów determinuje liczba dzieci lub uczniów. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>

Poza tym w przypadku, gdy szkoła (przedszkole, placówka, zespół) liczy sobie więcej niż 50 uczniów, obowiązkowe staje się obsadzenie stanowiska pedagoga specjalnego oraz psychologa. Należy zapewnić na tych stanowiskach co najmniej po 25% wymaganej liczby etatów specjalistów.

Jak poradzić sobie z niedoborem nauczycieli specjalistów

Spełnienie tych wymogów może być problematyczne ze względu na brak na rynku pracy specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami. W takiej sytuacji dyrektor nie jest jednak bez wyjścia. Może on skorzystać z jednego z dwóch rozwiązań.

Wakat w arkuszu organizacyjnym

Przede wszystkim dyrektor może przewidzieć wakat na stanowisku specjalisty w arkuszu organizacyjnym. Żaden przepis prawa nie wyklucza umieszczenia takiego wakatu w arkuszu.

Najpierw jednak należy podjąć działania w celu znalezienia nauczyciela z kwalifikacjami. W tym celu należy opublikować ogłoszenie o pracę na takim stanowisku na stronie internetowej właściwego kuratorium oświaty.

Rozwiązanie takie pozwoli wykazać – w razie kontroli – że szkoła podjęła wszelkie możliwe działania w celu znalezienia specjalisty spełniającego wymogi kwalifikacyjne.

Można zatrudniać nauczyciela specjalistę bez kwalifikacji

Zamiast wakatu można też rozważyć zawarcie umowy o pracę na czas określony na stanowisku specjalisty z nauczycielem nieposiadającym wymaganych kwalifikacji. Umowę taką można zawrzeć również z nauczycielem już zatrudnionym w szkole. Zawarcie takiej umowy wymaga jednak uzyskania zgody kuratora oświaty.

Aby zwiększyć szanse na wydanie takiej zgody, należy, tak jak w pierwszym przypadku, opublikować ogłoszenie o pracę na stanowisku specjalisty na stronie internetowej kuratorium oświaty.

Bezcelowe jest natomiast zawieranie umowy o pracę w trybie art. 15 Prawa oświatowego. Osoba zatrudniona na tej podstawie nie jest bowiem nauczycielem, a w konsekwencji nie jest zaliczana do puli etatów specjalistów.

Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql