Potrzeba wynikająca z organizacji nauczania w praktyce – kiedy można zatrudnić nauczyciela na czas określony

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 1 września 2022 r.
Poleć znajomemu
Potrzeba wynikająca z organizacji nauczania w praktyce – kiedy można zatrudnić nauczyciela na czas określony

Co do zasady nauczyciele, po 2 latach przygotowania do zawodu i uzyskaniu co najmniej dobrej oceny pracy, powinni być zatrudnieni na czas nieokreślony lub przez mianowanie. Od tej zasady są jednak wyjątki. Jednym z nich jest zaistnienie potrzeby wynikające z organizacji nauczania. Wyjątek ten został jednak sformułowany tak nieprecyzyjnie, że w praktyce trudno ocenić, kiedy należy go stosować. Sprawdź, jak definiowana jest potrzeba wynikającej z organizacji nauczania i uchroń swoją szkołę przed sądem pracy. Sprawdź, kiedy mimo rzeczywistej potrzeby organizacyjnej, z nauczycielem nie można zawrzeć tzw. terminowej umowy o pracę.

O podstawie prawnej nawiązania stosunku pracy nauczyciela, w tym o rodzaju umowy o pracę, decyduje przede wszystkim posiadany stopień awansu zawodowego. Karta Nauczyciela przewiduje cztery zasady zatrudniania nauczycieli:

  1. Umowa na czas określony dla początkującego nauczyciela – z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, która nie posiada stopnia awansu zawodowego oraz posiada wymagane kwalifikacje, nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na 2 lata szkolne (art. 10 ust. 2 Karty Nauczyciela).
  2. Umowa na czas nieokreślony dla nauczyciela z dwuletnim stażem pracy – stosunek pracy z nauczycielem, który nie posiada stopnia awansu zawodowego, posiada wymagane kwalifikacje, posiada co najmniej 2 lata pracy w szkole, posiada co najmniej dobrą ocenę pracy – nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 10 ust. 3a Karty Nauczyciela).
  3. Umowa na czas nieokreślony dla nauczyciela, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego – stosunek pracy z nauczycielem, który przed dniem 1 września 2022 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskał stopnia nauczyciela mianowanego, nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 17 ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz innych ustaw).
  4. Akt mianowania dla nauczyciela mianowanego i dyplomowanego przy pełnym etacie – nauczyciel mianowany i dyplomowany zatrudniany jest na podstawie aktu mianowania, o ile spełnia warunki, o których mowa w art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela.
  5. Umowa na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze dla nauczyciela mianowanego i dyplomowanego – jeśli dla nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego nie ma godzin do zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy (art. 10 ust. 6 Karty Nauczyciela).

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kiedy dyrektor zatrudnia na czas określony zamiast na czas nieokreślony lub przez mianowanie?
  • Jak definiowane jest pojęcie potrzeby wynikającej z organizacji nauczania?
  • Co powinien zrobić nauczyciel zatrudniony na czas określony bez rzeczywistego uzasadnienia?
  • Na jakie konsekwencje naraża się dyrektor zatrudniający nauczyciela na czas określony mimo braku rzeczywistej potrzeby?
  • Kiedy zatrudnienie na czas określony jest niedopuszczalne mimo istnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania?

Pozostało jeszcze 85% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu Oświatowego a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24h/dobę)
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h )
E-szkolenia, webinaria na żywo i bazę ponad 700 narzędzi

Sprawdź, co oferuje Portal Oświatowy »
Uzyskaj dostęp do portalu »

Jeśli posiadasz już konto - zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql