Zatrudnienie nauczyciela języka polskiego dla ucznia z Ukrainy

Data publikacji: 9 marca 2022 r.
Poleć znajomemu
Zatrudnienie nauczyciela języka polskiego dla ucznia z Ukrainy

Uczniowie z Ukrain, mają prawo do bezpłatnych lekcji języka polskiego. Sprawdź, na jakich zasadach zatrudnia się nauczyciela języka polskiego dla ucznia z Ukrainy i czy może być to umowa cywilnoprawna.

Bezpłatna nauka języka polskiego dla uczniów z Ukrainy

Osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego. Dodatkową naukę języka polskiego dla tych osób organizuje organ prowadzący szkołę (art. 165 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe). Dla osób, które wymagają dostosowania procesu kształcenia do ich potrzeb i możliwości edukacyjnych, a także dostosowania formy organizacyjnej wspomagającej efektywność ich kształcenia, organ prowadzący szkołę może zorganizować oddział przygotowawczy w szkole, w której te osoby realizują naukę zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego (art. 165 ust. 11 ww. ustawy).

Więcej na temat tworzenia oddziału przygotowawczego przeczytasz w artykule: „Oddział przygotowawczy dla uczniów z Ukrainy – jak utworzyć krok po kroku”.

Dodatkowe zajęcia dla uczniów z Ukrainy prowadzą nauczyciele zatrudnieni w szkole

Dodatkowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego są prowadzone indywidualnie lub w grupach w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 2 godziny lekcyjne tygodniowo. Tygodniowy rozkład oraz wymiar godzin dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego ustala, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, dyrektor szkoły, w której są organizowane te zajęcia (§ 17 rozporządzenia MEN z 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw). Zajęcia edukacyjne w oddziale przygotowawczym prowadzą nauczyciele poszczególnych zajęć edukacyjnych, którzy mogą być wspomagani przez osobę władającą językiem kraju pochodzenia ucznia (§ 16 ust. 4 ww. rozporządzenia). Dodatkowe zajęcia dla uczniów z zagranicy realizują zatem nauczyciele zatrudnieni w szkole.

Podstawą zatrudnienia nauczyciela języka polskiego dla ucznia z Ukrainy jest stosunek pracy

Dyrektor szkoły nawiązuje z nauczycielem stosunek pracy odpowiednio na podstawie umowy o pracę lub mianowania na stanowisku zgodnym z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami oraz zgodnie z posiadanym przez nauczyciela stopniem awansu zawodowego (art. 11 Karty Nauczyciela). Podstawą zatrudnienia nauczyciela szkoły może być więc wyłącznie stosunek pracy a nie umowa cywilnoprawna. W przypadku zatrudnienia nauczyciela dla ucznia z Ukrainy możliwe jest zawarcie umowy  na czas określony, gdyż potrzeba zatrudnienia nauczyciela wynika z organizacji nauczania (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela).

dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql