Odmowa uzupełniania etatu w innej szkole – czy może dać nauczycielowi prawo do odprawy

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 9 maja 2023 r.
Poleć znajomemu
Odmowa uzupełniania etatu w innej szkole – czy może dać nauczycielowi prawo do odprawy

Obowiązek uzupełniania etatu w innej szkole może na nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nałożyć organ prowadzący. Dopełnieniem etatu nauczyciela mogą być zarówno godziny na tym samym, jak również na innym stanowisku pracy. Sprawdź, jakie są konsekwencji odmowy uzupełniania etatu w innej szkole. Przekonaj się, czy odmowa uzupełniania etatu prowadzi do zwolnienia nauczyciela z pracy z prawem do odprawy. Dowiedz się, co może zrobić nauczyciel, który nie chce uzupełniać etatu w innej szkole.

Zgoda na uzupełnianie etatu w innej szkole wymagana tylko przy zmianie stanowiska pracy

Organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach i na tym samym lub - za jego zgodą - na innym stanowisku, w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w wymiarze nie większym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć (art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela).

Obowiązek uzupełniania etatu w innej szkole nakłada organ prowadzący. Jeżeli nauczyciel ma uzupełniać etat na tym samym stanowisku pracy, zgoda nauczyciela na uzupełnianie etatu nie jest wymagana, a więc nauczyciel nie może się temu sprzeciwić.

Odmowa uzupełniania etatu w innej szkole nie powoduje zwolnienia nauczyciela z pracy

Nauczyciel nie może liczyć na to, że odmawiając uzupełniania etatu na innym stanowisku, otrzyma propozycję ograniczenia zatrudnienia, a w razie odmowy jej przyjęcia, otrzyma wypowiedzenie z art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela i – jeśli nie złoży wniosku o przeniesienie w stan nieczynny – otrzyma odprawę. Art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela w pełni bowiem reguluje zasady uzupełniania etatu w innej szkole wskazując, że w wypadku niewyrażenia zgody nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za część obowiązkowego wymiaru zajęć (art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela).

Odmowa podjęcia pracy na innym stanowisku w ramach uzupełniania etatu jest dokumentem, który powoduje obniżenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne obniżenie wynagrodzenia. Odmawiając uzupełniania etatu, nauczyciel nie może liczyć na rozwiązanie stosunku pracy z prawem do odprawy.

Co zrobić, żeby nie uzupełniać etatu w innej szkole

Aby uwolnić się od obowiązku uzupełniania etatu w innej szkole na tym samym stanowisku, nauczyciel musiałby sam rozwiązać swój stosunek pracy za wypowiedzeniem. W takim przypadku – za zgodą dyrektora – mógłby zostać ponownie zatrudniony, jednakże już w niższym wymiarze (tj. wymiarze, w jakim szkoła macierzysta ma możliwość przydziału zajęć) i już nie na podstawie mianowania. Dyrektor nie ma jednak w takiej sytuacji obowiązku ponownie zatrudniać tego samego nauczyciela.  Oczywiście rozwiązanie stosunku pracy z inicjatywy nauczyciela nie wiąże się z prawem do odprawy.

Nauczyciel, który nie chce uzupełniać etatu w innej szkole, może sam zrezygnować z pracy. Nie będzie miał jednak gwarancji, że zostanie ponownie zatrudniony w tej samej szkole, a także nie otrzyma z tego tytułu odprawy.
Anna Trochimiuk radca prawny

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql